جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

راهنمای ثبت شرکت تضامنی و نسبی

ثبت شرکت تضامنی و نسبی ، مانند سایر شرکتهای تجارتی ، الزاماً باید ثبت شوند . و ثبت آنها تابع مقررات ثبت شرکت  ها است . ثبت شرکت ، در تهران در « اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری و در استان ها در واحدهای ثبت شرکت ها در ادارات کل ثبت اسناد و املاک ، به عمل می آید .

مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی و نسبی

  •  تقاضانامه ، که باید در دو نسخه تنظیم شود.
  •  یک نسخه مصدق از شرکت نامه .
  •  یک نسخه مصدق از اساسنامه .
  •  نوشته ای به امضای مدیر شرکت ، حاکی از پرداخت تمام سرمایه نقدی و تسلیم تمام سرمایه غیرنقدی با تعیین قیمت سهم الشرکه های غیر نقدی .
  •  نام و مشخصات مدیر یا مدیران شرکت .

متصدی ثبت یک نسخه از تقاضانامه و سایر مدارک را در پرونده ضبط کرده و  مطالب تقاضانامه را در دفتر مخصوص ثبت شرکت ها ، ثبت می  کند و نسخه دیگر تقاضانامه را ، با قید تاریخ و شماره ثبت ، امضا به مهر اداره ممهور نموده و آن را ، که سند ثبت شرکت می باشد ، به  متقاضی ثبت تسلیم می کند .

جریان باقی امور ، همان است که در مورد شرکت با مسؤولیت محدود ( شماره 569 ) گفته شد .

– متصدی ثبت باید وضع شرکت را در دفتر مربوط که دارای شماره ردیف ثبت شرکت است ، به نقل خلاصه از شرکت نامه و اساسنامه ، در صفحه ای که برای همین شرکت اختصاص می دهد ، قید نماید .

ادامه مطلب
ثبت شرکت در شهرکرد

در ظرف ماه اول ثبت شرکت ، خلاصه شرکت نامه و منضمات آن ، باید توسط مرجع ثبت در « روزنامه رسمی » و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت ، به خرج خود شرکت منتشر شود.

علاوه بر آن در هر موقع که تصمیماتی برای تمدید مدت شرکت زاید بر مدت مقرر یا انحلال شرکت ( حتی در مواردی که انحلال به علت منقضی شدن مدت شرکت یا انجام شدن موضوع آن صورت گیرد ) یا تغییر اسم شرکت یا برای تغییر دیگری در اساسنامه ، اتخاذ شود و همچنین تبدیل یا خروج بعضی از شرکاء از شرکت یا تغییر مدیر یا مدیران شرکت ، باید بلافاصله جهت ثبت و انتشار به طرق فوق ، به مرجع ثبت شرکت اعلام گردد .

شخصیت حقوقی در شرکت تضامنی و نسبی

شرکت تضامنی و شرکت نسبی ، به استناد قانون تجارت که می  گوید « کلیه شرکت های تجارتی  مذکور در این قانون شخصیت حقوقی دارند » دارای شخصیت حقوقی بوده و « شخص حقوقی » محسوب می  گردند ، و می توانند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شوند که قانون برای افراد قایل است . مگر حقوق و تکالیفی که طبیعتاً فقط شخص حقیقی ، یعنی انسان می تواند دارای آن باشد .

تصمیمات مربوط به امور آنها ، به وسیله مقاماتی که به موجب قانون یا اساسنامه صلاحیت اتخاذ تصمیم دارند ، اخذ می شود .- ( در مورد اشخاص حقوقی بعداً ، ش 237 و بعد ، ج 4 گفتگو  خواهد شد).

– شرکت تضامنی و شرکت نسبی ، مانند سایر شرکت های تجارتی و تجار ، باید دفاتر تجارتی مذکور در ش 48 ، ج 1 را داشته باشند .

ادامه مطلب
ثبت شرکت عمرانی
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x