هرآنچه باید درباره ثبت سهام شرکت ها بدانید

ثبت سهام شرکت ها

ثبت شرکت از نوع سهامی بر اساس سهام انجام می شود، در واقع سرمایه به صورت سهام است. در متن زیر توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت سهام شرکت ها در مطلب ثبت سهام شرکت ها به اختصار در خصوص این مورد پرداخته شده است. در صورت نیاز به ثبت سهام شرکت ها در حوزه ثبت شرکت های کرج و تهران و دیگر نقاط ایران می توانید از کارگروه متخصص در حوزه ثبت سهام شرکت ها اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ثبت سهام شرکت ها

در ماده 24 اصلاحی قانون تجارت شرکتها از سهم بدین صورت یاد شده که در صورت کل سهم، یک قسمت از سرمایه یک شرکت سهامی‌ به حساب می آید که بر میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب سهم در شرکت سهامی‌ تاثیر دارد. باید در اینجا ذکر کنیم که اوراق سهام، قابلیت نقل‌ و‌ انتقال و معامله را نیز دارند.

در شرکت‌ های تجاری از انواع دیگر سهم هر شریک را با نام سهم‌ الشراکه می‌ شناسند، ولی در شرکت سهامی‌ به درج سهم سهامداران اکتفا می‌شود. مثلاً گفته می‌شود شخصی در یک شرکت دارای یک یا چند سهم است.

دارنده سهم به نسبت سهم خود از شرکت دارای حق است و به‌ موجب آن از منافع شرکت استفاده خواهد کرد این در صورتی است که دارنده سهم می تواند در مواقع ثبت تغییرات شرکت به مانند تغییر سرمایه یا انحلال بر اساس سهم خود مشمول شود و در واقع از دارایی شرکت بر طبق سهم خود برداشت کند.

ثبت سهام شرکت ها

انواع سهام‌ از نظر شکل در شرکت

  • ‌‌سهام با نام

در تعریف سهام با نام باید بگوییم، سهمی است که در ورقه سهام راجع به اطلاعات آن با ذکر نام صاحب‌ سهم گفتگو شده باشد یا در دفتر سهام‌ شرکت این سهام ثبت ‌شده باشد. سهم‌ های شرکت ها اصولاً با نام هستند. در این صورت دارنده سهم معلوم است و در محل شرکت اصلی، دفتری ایجاد شده که شماره ردیف سهام‌ و نام دارنده آن را در آن ذکر کرده اند. بهتر است بدانید سهامی‌ که در بورس‌ ها مورد معامله قرار می‌گیرند نیز بانام هستند.

خوب است این مورد را بدانید که انتخاب سهام‌ با نام به این جهت است که شرکت مایل است، شرکا خود را بشناسد. در واقع سیاست تجاری آن ایجاب می‌کندکه اطلاع داشته باشد، سهام‌ شرکت در دست چه اشخاصی است.

سابقاً شرکت‌های سهامی‌ اغلب دارای سهام‌ بی‌نام بوده‌اند و سهام با نام کمتر وجود داشت. ولی در دوران جنگ جهانی اول در شرکت‌های بزرگ اروپا که اقتصاد کشور را اداره می‌کردند، کشورهای متخاصم در ممالک یکدیگر مبادرت به خرید سهام‌ بی‌ نام به‌ منظور جاسوسی یا اخلال در امر شرکت می‌کردند. از این‌ جهت این قبیل شرکت‌ها بیشتر سهام‌ خود را به سهام‌ با نام تبدیل کردند.

  • سهام‌ بی‌ نام

در تعریف سهام بی نام باید بگوییم، سهام بی‌ نام در صورت کلی سهمی است که حقوق صاحبان آن ناشی از ورقه سهم آنها است که به‌صورت برگه ای قابل‌ انتقال به دیگری ارائه می شود و هیچ‌گونه تشریفات دیگری برای اعتبار انتقال آن الزام نیست.

ارائه سهام بی نام به شکل سند و در وجه حامل بوده و دارنده آن مالک سهام شناخته می‌شود، مگر آنکه خلاف آن در حیطه قوانین ثابت شود. اگر کسی تمایل به فروش سهام‌ بی‌ نام داشت، تنها نیاز است که قیمت آن را دریافت و سهم را به صورت پول نقد مانند اسکناس پرداخت کند.

در این نوع سهام، سهم در دست هر کسی باشد آن فرد به‌ عنوان مالک شناخته‌ می شود و می‌تواند از منافع شرکت استفاده کند. مگر اینکه شخص دیگری در دادگاه اثبات کند که سهم متعلق به او است و دارنده آن را تصرف کرده.

نحوه ثبت سهام شرکت ها

تعریف سهم و ثبت سهام شرکت ها سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی می باشد  که میزان مشارکت (درصد سرمایه) و تعهدات (پرداخت مبلغ سهم) و سود صاحب سهم (به میزان سهام خود) سهامدار را مشخص می کند.

ماده قانون تجارت در خصوص ثبت سهام شرکت ها پیش بینی اصل قابلیت انتقال ورقه سهم، موجبات گردش سرمایه و تحرک بازار بورس را فراهم ساخته است. صدور سهم بی نام امروزه در اغلب کشورها به علت معایبی که دارد از قبیل سرقت، جعل، افقاد و نفوذ خارجیان در کنترل شرکت های داخلی از بین رفته است. اما سهم ممتاز در حقوق ایران تعریف نشده است.

قید کلمه «مزایایی» مبهم می باشد.ولی قانون گذار در خصوص ثبت سهام شرکت ها به این نکته توجه داشته که امتیازات داده شده به سهم نباید بر خلاف قانون تجارت در حوزه ثبت سهام شرکت ها باشد.

 لازم است یاد آوری نماییم در صورت نیاز به دریافت هرگونه اطلاعات و یا مشاوره در خصوص ثبت سهام شرکت ها و همچنین مراحل نقل و انتقال سهام شرکتها و مراحل اداری و ثبت سهام شرکت ها در اداره ثبت را می توانید به موسسه حقوقی بین الملل واگذار نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها