صورتجلسه تغییرات در شرکت
انواع صورتجلسه تغییرات در شرکت

صورتجلسه تغییرات شرکت

هنگامی که شرکتی به ثبت می‌ رسد، مشخصاتی مانند نام، آدرس، نام شرکا، میزان سهم، اعضای هیئت مدیره و حق امضاء در اساسنامه آن درج می‌ شود. این اطلاعات هویت شرکت را تعریف می‌کنند و برای انجام فعالیت‌ های قانونی ضروری هستند.

با این حال، ممکن است به مرور زمان نیاز به تغییر برخی از این مشخصات به دلایل مختلفی مانند تغییر آدرس، تغییر نام، تغییر سهامداران یا اعضای هیئت مدیره وجود داشته باشد.

تغییرات در شرکت‌ ها چگونه انجام می‌ شود؟

خوشبختانه، قانون برای این تغییرات راه حلی پیش‌ بینی کرده است. برای اعمال هرگونه تغییر در شرکت، باید صورتجلسه تغییرات تنظیم و به ثبت قانونی برسد. این صورتجلسه باید شامل جزئیات دقیق تغییرات مورد نظر و همچنین دلایل آن باشد.

در برخی موارد، ممکن است برای نهایی کردن یک تغییر به بیش از یک صورتجلسه نیاز باشد.

نقش هیئت مدیره و مجمع عمومی در تغییرات شرکتها

تصمیم‌ گیری اولیه: هرگونه تغییر در شرکت باید ابتدا در هیئت مدیره به بحث گذاشته شده و در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

تصویب نهایی: پس از تأیید هیئت مدیره، برای نهایی شدن تغییرات، باید مجمع عمومی عادی یا فوق‌ العاده با توجه به نوع تغییر تشکیل شود.

رای‌ گیری: در این مجمع، سهامداران یا شرکا در مورد تغییرات پیشنهادی رأی‌ گیری می‌کنند. برای اعمال تغییرات، رای اکثریت سهامداران حاضر در مجمع الزامی است.

انواع صورتجلسه تغییرات در شرکت

در شرکت ها می توان تغییرات ذیل را با توجه به اساسنامه آن انجام داد که عبارتند از:

  • تغییر نام شرکت
  • تغییر موضوع شرکت
  • تغییر محل شرکت
  • نقل و انتقال سهام (در صورتی که طبق اساسنامه بر عهده هیات مدیره باشد.)
  • نقل و انتقال سهام (در صورتی که اساسنامه بر عهده مجمع عمومی فوق العاده باشد)
  • تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه

هزینه پیگیری روزنامه رسمی تغییرات شرکت

هزینه روزنامه رسمی تغییرات بستگی به موضوع فعالیت تعداد شرکا و میزان سرمایه دارد زیرا هرچه تعدادشان بیشتر باشد محتوای قابل چاپ در روزنامه رسمی بیشتر می شود و هزینه بالاتر می رود باید خاطر نشان کرد هزینه ها مشخص هستند و براساس قانون تجارت ارائه می گردد.

نحوه محاسبه هزینه روزنامه رسمی

نحوه محاسبه هزینه روزنامه رسمی، بستگی به میزان موضوع و تعداد اعضاء شرکت دارد. هر چقدر موضوع فعالیت طولانی تر و تعداد اعضا بیشتر باشد، تعداد خطوط آگهی شما بیشتر شده و مبلغ بیشتری برای درج آگهی در روزنامه رسمی باید پرداخت نمایید.

لازم به ذکر است هزینه روزنامه رسمی، به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که با توجه به آنچه گفته شد، می توان در همان سامانه نسبت به پرداخت اینترنتی آن اقدام نمود.

استعلام شرکت در روزنامه رسمی

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که شرکت های تجاری تاسیس نموده اند و فعالیت های بازرگانی انجام می دهند موظفند که اطلاعات شرکت خود را در یک روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر کنند.

در واقع می توان گفت که هر شرکت در طی فعالیت های خود ارتباط نزدیکی با یک روزنامه رسمی بر قرار می کند که این روزنامه ها نیز برای فعالیت های مختلف و کاربرد های فراوان استفاده می شوند مانند استعلام برند که اشخاص قبل از ثبت برند نام انتخابی خود را در آن جستجو می کنند.

معمولا اطلاعات و مسائلی که در روزنامه های رسمی و کثیرالانتشار به چاپ می رسند به منظور اطلاع رسانی به ذی نفعان شرکت ها و کسب و کارها و همچنین سایر افراد جامعه می باشد.

به همین دلیل مهم است که اطلاعاتی را که به روزنامه رسمی وارد می شوند کاملا دقیق و شفاف باشند. همچنین هر شخص موظف است که زمان درج آگهی خود در روزنامه رسمی برخی از اطلاعات را درج و به آنها اشاره نماید.