جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت برند و هزینه ثبت برند مربوط به آن را در این متن می توانید بخوانید . از این رو ابتدا برند نمادی است که تولید کننده یا خدمات رسان برای معرفی کالاهای تولیدی یا خدمات خود استفاده می نمایند. صاحب برند هم میتواند شخص باشد و هم شخصیت حقوقی پس از ثبت شرکت باشد.

برند تجاری

الف ـ برند یا نام تجاری يعنی هر نشان تصویری و گرافیکی كه نشان دهنده و مشخص کننده كالاها يا خدمات شخص حقيقی يا شرکت ها از یکدیگر باشد.

ب ـ علامت جمعی یا اشتراکی يعنی هر نشان تصویری كه به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت برند معرفی گردد و معرف کالاها یا خدمات خاصی باشد و مشخص کننده خصوصیات مشترک مانند کیفیت و ماهیت کالاها یا خدمات اشخاص یا شرکتها باشد.

برند يک تصویر یا طرح بخصوص  است كه اجناس و خدمات به خصوصی را كه توسط شخص حقیقی یا حقوقی تهیه و تولید می گردد را  از سایر کالاها متمايز می سازد. نخستین بار در دوران باستان این نوع علامت با درج امضا یا نام صنعتگران بر روی آثارشان مورد استفاده قرار گرفت . امروزه اين علامت‌ها تحت  سيستم ثبت و حفاظت از برند و علامت تجاری به ثبت می رسند.

اين سیستم  به مشتریان این امکان را می دهد که از كالاها و خدماتی كه ماهيت و كيفيت آنها را قبول دارند  و دارای علامت تجاری مخصوص هستند بهره بگيرند برای مطالعه بیشتر در زمینه تعریف برند و ثبت برند به مقاله ثبت برند مراجعه نمایید.

برند عبارتست از حرف، اسم، نماد، سمبل که سبب شناسایی و متمایز شدن کالا و خدمات یک شخص یا تولیدکننده با شخص و تولید کننده دیگر می شود. هویت و شناسایی کار توسط یک برند قوی نمایان می شود .

در نتیجه باید گفت که از جمله مراحل مهم انتخاب نام مناسب و قوی برای برند می باشد . زیرا از جمله نقش و جایگاه اصلی در برند سازی و برندینگ را بر عهده دارد . در زمینه های محصول و یا خدمات می تواند تداعی های قدرتمند تری را به صورت خلاصه و مفید ارائه دهد .

برند و اصول برندسازی

تأثیر گذاری یک برند خوب بدین صورت است که در کوتاهترین زمان ممکن یک مشتری آن را به خاطر می سپارد به صورت مثال آگهی های بازرگانی و تبلیغاتی که به صورت بخش رسانه ای اجرا می شود به صورتی است که در مدت کوتاه یعنی ثانیه باعث می شود که در ذهن ماندگار شود .

بدین صورت که هر چه تلفظ و بیان یک برند آسان باشد ماندگاری آن بیشتر است.

از مواردی که می توان در انتخاب نام برند کمک کند تحقیق در بازار ، تفکر و اندیشه ، به صورتی که از چه طریقی می توان بر روی مخاطب و یا مصرف کننده تأثیر گذار باشد . از جمله قسمتهای حیاتی که در مدیریت برند تأثیرگذار است نامگذاری یک برند است .

به صورتی که جایگاه مشخص برند و طرح و نشان آن بر روی بسته بندی از جمله ویژگی هایی است که مؤثر می باشد. زمانی که در صدد انتخاب نام مناسبی برای برند هستید باید این مورد را در نظر بگیرید که تغییر نام برند دشوار می باشد به همین دلیل قبل از انتخاب ملزم به مطالعه و بررسی عمیق صورت گیرد.

نامگذاری یک برند را می توان به صورت ذیل طبقه بندی کرد

 • تشریحی : نقش محصول و کارکرد آن را شرح دهد . این نمونه از نام های قابلیت ثبت را ندارند.
 • پیشنهادی : به مشتری یادآوری کردن مزایای محصول و یا خدمات.
 • ترکیبی : ترکیب کردن و کنار هم قرار دادن دو و یا چند واژه به صورت نامرتبط.
 • کلاسیک : زمانی که در انتخاب نام برند از اسامی لاتین استفاده شود که در این مورد در ارائه مدارک نیاز به کارت بازرگانی می باشد.
 • اختیاری : استفاده از واژه هایی واقعی بدون داشتن ارتباط معنایی.
 • تخیلی : استفاده از واژه های خلق شده بدون در نظر گرفتن معنی و مفهوم روشن.

هزینه ثبت برند

هزینه ثبت برند

اقلام هزينه: ۱ـ حق ثبت اظهارنامه به ازاء يك طبقه

 1. شخص حقيقي: ۲۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۴۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: هر طبقه اضافي

 1. شخص حقيقي: ۲۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۴۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۲ـ حق ثبت علامت به ازاء يك طبقه

 1. شخص حقيقي: ۱.۲۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۲.۴۰۰.۰۰۰
ادامه مطلب
ضرورت ثبت برند در گرگان

اقلام هزينه: حق ثبت هر طبقه اضافي

 1. شخص حقيقي: ۱۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۲۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۳ـ حق ثبت تمديددوره هاي ده ساله

 1. شخص حقيقي ـ شخص حقوقي: معادل حق ثبت علامت

اقلام هزينه: ۴ـ جريمه تاخير در تمديد ثبت

 1. شخص حقيقي ـ شخص حقوقي: معادل نصف حق ثبت علامت

اقلام هزينه: ۵ ـ هزينه استعلام براي انتقال، اجازه بهره برداري يا اعراض

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۶ ـ حق ثبت انتقال قراردادي و قهري به ازاء هر طبقه (با هر تعداد كالا و خدمات)

 1. شخص حقيقي: ۱۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۲۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: حق ثبت انتقال براي هر طبقه اضافي

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۷ـ حق ثبت مجوز بهره برداري يا فسخ و خاتمه آن به ازاء يك طبقه (با هر تعداد كالا و خدمات)

 1. شخص حقيقي: ۱۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۲۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: حق ثبت اجازه بهره برداري يا فسخ و خاتمه آن به ازاي هر طبقه اضافي

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۸ ـ هزينه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۹ـ حق ثبت انتقال اظهارنامه يا اجازه بهر ه برداري از آن

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۰ـ حق ثبت تغييرات (غير از انتقال مالكيت و اجازه بهره برداري)

 1. شخص حقيقي: ۵۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۱ـ هزينه صدور گواهي المثني

 1. شخص حقيقي: ۱۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۲۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۲ـ هزينه رونوشت مصدق

 1. شخص حقيقي: ۵۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۱۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۳ـ هزينه اخذ تاييديه تسليم اظهارنامه يا صدورگواهي نامه

 1. شخص حقيقي: ۱۵.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۳۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۴ـ هزينه رسيدگي به اعتراض به رد ثبت

 1. شخص حقيقي: ۵۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۷۵۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۵ـ هزينه رسيدگي به اعتراض به تقاضاي ثبت

 1. شخص حقيقي: ۱.۵۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۳.۰۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۶ـ وديعه تسليم دادخواست ابطال به دادگاه

 1. شخص حقيقي: ۳.۰۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۴.۵۰۰.۰۰۰

اقلام هزينه: ۱۷ـ هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي به عنوان اداره مبدا

 1. شخص حقيقي: ۲۰۰.۰۰۰
 2. شخص حقوقي: ۴۰۰.۰

مراحل ثبت برند و لوگو

اطلاعات شخصیت حقوقی(شرکت) ویا حقیقی (شخصی ) را  به طور کامل تایپ کنید. درقسمت ورود اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده شماره تماس وارد شده رمز و ابلاغیه های بعدی را دریافت می کند .

سپس در قسمت ورود اطلاعات وکیل اگر وکالت خود را به شخصی دیگر واگذارمی کنید گزینه وکیل دادگستری را کلیک کرده و در غیر این صورت یکی از مدیران ” انتخاب می شود.

در قسمت انتخاب کالا بر حسب مجوزهای موجود: در صورت آگاهی  از شماره طبقه  کالای درخواستی عنوان ” شماره کالای درخواستی را می دانم ” را انتخاب کرده در غیر اینصورت گزینه دوم را انتخاب نمایید و نام محصول را از لیست نمایش داده شده وارد کرده تا طبقه مورد نظر مشخص شود.

پس از تکمیل اظهارنامه ثبت علائم به مرحله بعد یعنی بارگزاری یا آپلود مدارک لازم می پردازیم.

اگر تعداد مدارک بیشتراز فایل های بارگزاری مشخص شده در سایت  بود گزینه ” افزودن ضمائم اختیاری ” را انتخاب کرده و مدارک را بارگزاری می کنیم. سپس باید به بازبینی اطلاعات وارد شده و در صورت لزوم اصلاح آنها پرداخته و اطلاعات را تایید کنید. در مرحله نهایی نیزباید به صورت آنلاین برای پرداخت وجه حق الثبت اقدام نمایید.

پس از این مرحله شماره ثبت نام الکترونیک و رمزعبوراز طریق پیامک برای متقاضی ارسال می شود.

نحوه ثبت برند

برای اینکه بتوانیم به کسب و کار خود اعتبار ویژه ای ببخشیم باید برای محصولات تولیدی یا خدمات خود برند ثبت نماییم. ثبت برند در سراسر ایران علاوه بر ایجاد اعتبار برای کسب و کار ما، باعث حفظ و نگهداری از هزینه های ما در امر تبلیغات و برندسازی میگردد.

برای ثبت برند پس از تکمیل مدارک ثبت برند  و رعایت کامل مقررات مراحل ثبت برند طی خواهد شد. پس از تهیه مدارک ثبت برند که در بالا قید شد باید در سایت اداره مالکیت صنعتی اقدام به ثبت اظهارنامه علامت تجاری نمایید.

در اولین قدم باید اطلاعات مربوط به مالک برند تجاری یا مالک اظهارنامه را مشخص نمایید، و پس از آن به تعریف نوع فعالیت و کسب وکار خود بپردازید در صورتیکه از وکیل ثبت برند استفاده می نمایید، اطلاعات مربوط به وکیل ثبت برند و اطلاعات مربوط به پروانه وکالت و شماره وکالت را وارد نمایید.

پس از طی این مراحل نوبت بارگذاری مدارک می باشد که باید از قبل آنها را اسکن کرده باشید.

استعلام برند قبل از ثبت

یک برند دربردارنده مواردی اعم از حرف، عدد، تصویر و غیره می باشد که معرف کالا و محصولاتی می باشد که به بازار عرضه می گردد و کاملا منحصر به فرد می باشد. استعلام برند قبل از ثبت به این منظور صورت می گیرد  که هنگامی  که برند به اسم شخصی ثبت شده باشد به هیچ عنوان افراد دیگر اجازه ثبت و استعمال از آن را ندارند.

ادامه مطلب
لیست طبقات برند ✔️

بنابراین استعلام برند قبل از ثبت به دلیل تنوع در برندهای ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و شخص را تا حدودی نسبت به درصد تایید یا رد برند خود آگاه می نماید.

پیش از مبادرت به منظور ثبت برند الزامی می باشد که  از برند مورد نظر استعلام ثبت برند گرفته شود تا این اطمینان به دست بیاید که برند ذکر شده قبل از این در ایران و سایر کشورها ثبت گردیده یا برندی تحت این عنوان ثبت نگردیده است، از این طریق می توان از برندها، و حتی طبقه و صنف آن ها که در گذشته در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است مطلع شد و از این روش ارسال نام های تکراری به سازمان ثبت با کاهش مواجه می شود ، بنابراین در این صورت به دلیل عدم رد برند ، از هدر رفتن  زمان و هزینه جلوگیری می گردد.

نکات مهم استعلام برند قبل از ثبت

نکات استعلام برند قبل از ثبت به شرح ذیل می باشد:

 • برند مورد نظر به صورت عینی  تکرار شده است  و مشابه آن پیش از این به ثبت رسیده است.
 • برند مورد نظر یکی از کلمه هایی می باشد که در برند ثبت شده وجود دارد.
 • برند مورد نظر پیش از این به ثبت نرسیده است و مشابه آن وجود ندارد.

در موارد ۲ و ۱ شخص پس از استعلام برند قبل از تنظیم اظهارنامه به این نتیجه می رسد که برند انتخاب شده مطمئنا به وسیله  سازمان ثبت اسناد و املاک رد می گردد که در این صورت از ثبت آن صرف نظر می نماید و در مورد ۳ که مطلوب ترین حالت ممکن می باشد شخص در می یابد که برند مورد نظر تحت هیچ شرایطی با اخطار مواجه  نخواهد شد و قادر می باشد آن را بی هیچ ممانعتی در طبقه دلخواه به ثبت برساند.

مراحل استعلام برند قبل از ثبت

استعلام برند به چه صورتی می باشد:

به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی  http://rrk.ir مراجعه گردد.

در این روش، پس از اینکه وارد سامانه فوق شدید به قسمت آگهی های قانونی مراجعه نمایید و با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی  اسم های  مورد نظر را وارد نمایید  و از میان روزنامه های جستجو شده به استعلام برند مورد نظر بپردازید.

واضح می باشد که درخواست کنندگان محترم در صورتی که نام برند تکراری می باشد بایستی از انتخاب همان نام اجتناب نمایند. بدین ترتیب از هدر رفتن زمان و هزینه جلوگیری خواهد شد.

به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه گردد.

در این سامانه می توان از شیوه دکمه جستجو وارد صفحه شد و اسم مورد نظر و طبقه تقاضا را مشخص نمود و بر روی گزینه جستجو کلیک کرد. در صورت وجود هر گونه سابقه ثبت نتیجه ها به شما ابلاغ خواهد شد.

شایان ذکر است، که شما قادر می باشید  از طریق تماس با مشاورین ما در ثبت بین الملل کلیه امور را به کارشناسان و مشاوران ما بسپارید. کارشناسان ما در این مرکز در کوتاه ترین زمان ممکن از برند شما استعلام خواهند گرفت و در تمامی مرحله های ثبت برند شما را راهنمایی خواهند کرد.

اظهارنامه ثبت برند

به هر نوع علامتی از قبیل رقم،حرف،عبارت،مهر،نقش،تصویر،که برای ایجاد وجه تمایز صنعتی و تجاری انتخاب و مشخص می شود برند گفته می شود.معرفی کننده و مشخص کننده محصولی که به وسیله آن علامت عرضه می گردد برند می باشد. در ماده ی یک قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب اول تیرماه 1318 از علامت تجاری چنین تعریف به عمل آمده است.

برند عبارت است از هرگونه علامتی اعم ازنقش،تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر که برای امتیاز و تشخیص لوازم صنعتی و تجاری تعیین و انتخاب می شود. برند معرف و مشخص کننده محصولی است که تحت آن علامت عرضه می گردد.

برای آن که برندی ثبت گردد بایستی به منظور آن اظهارنامه ای تنظیم گردد برند در صورتی که برابر ماده ی 2 قانون ثبت علایم و اختراعات به ثبت رسیده باشد انحصاری است یعنی مخصوص کسی است که آن را به ثبت رسانیده و تجار دیگر حق استفاده از آن را نخواهند داشت.

نکات در اظهارنامه ثبت برند

 • اسم،شماره ملی،نشانی،کد پستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است،ذکر نام،نوع فعالیت،اقامتگاه،محل و شماره ثبت،تابعیت،مرکز اصلی و در صورت لزوم ارائه هر شناسه دیگری الزامی است.
 • در صورتی که متقاضی نماینده قانونی برای خود تعیین کرده باشداسم،شماره ملی،نشانی و کد پستی باید ارائه شود.
 • فرد یا افرادی  که شایستگی دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند، ودر صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد اسم،نشانی و کد پستی باید قید گردد.
 • در کادر مربوط نمونه ای از علامت تجاری باید چسبانده شود.
 • در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت براساس  حروف خاص انتخاب شده باشد توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف باید مشخص گردد.
 • کالاها و خدماتی که برای تشخیص آن ها ازعلامت استفاده می شود،با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی باید ذکر گردد.
 • درصورت درخواست حق تقدم باید ذکر گردد.
 • رشته ای که مالک علامت فعالیت می کند ذکر گردد.
 • در صورتی که ثبت علامت جمعی  مورد درخواست باشد باید ذکر گردد.
 • در صورتی که علامت از حروف لاتین انتخاب شده باشد باید،آوانویسی درج و ترجمه آن قید گردد.
 • در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد رنگ باید ذکر گردد.
 • در صورتی که علامت سه بعدی است جهت  ثبت آن بایدسه بعدی بودن علامت ذکر گردد.
 • محتویات باید تعیین شود.
ادامه مطلب
اسامی خاص برای برند

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند

الف-  اشخاص حقیقی :

 • ارائه رونوشت شناسنامه.
 • ارائه کارت ملی.
 • ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 • ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و …..

ب-  اشخاص حقوقی :

 • ارائه رونوشت شناسنامه.
 • ارائه رونوشت کارت ملی.
 • ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 • ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و …..
 • ارائه کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.

مدت زمان اعتبار ثبت برند

مدت زمان اعتبار یک برند پس از ثبت برند ده سال است. این بدان معناست که پس از ثبت برند براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه های ثبت برند ، برند شما قابل تمديد می باشد. پس از اتمام مدت ده ساله تنها شش ماه برای پرداخت هزینه های تمدید برند و دریافت تصدیق ده ساله برند مهلت دارید ودر صورت عدم پرداخت مالکیت برند منقضی خواهد شد.

فواید ثبت برند

 • مشخص نمودن محصولات مشتریان نسبت به یکدیگر
 • متمایز شدن محصولات از دیگر رقبا
 • ایجاد اطمینان در برندینگ و بازاریابی کسب و کار
 • ایجاد موقعیت عقد قرارداد برای استفاده از نام برند شما
 • اعطای نمایندگی توسط ثبت برند
 • با ثبت برند میتوانید برند خود را جز دارایی های خود حساب نمایید
 • منجر به حفظ و بهینه سازی کیفیت محصولات و خدمات می شود
 • یک راه برای تسهیل اخذ وام و تسهیلات ارزی و ریالی

نمونه اسم برند

الف :

 • آبتین : نام پدر فریدون پادشاه پیشدادی
 • آتوسا : قدرت و توانمندی – دختر کورش وزن داریوش اول
 • آفر : آتش – ماه نهم سال شمسی
 • آفره دخت : دختر آتش – دختری که در ماه آذر به دنیا آمده است .
 • آذرنوش‌: شیرین و دل انگیز
 • آذین : زیور، طاق نصرة‌، تزئین ، آرایش
 • آراه : نام فرشته موکل روز بیست و یکم ازماه پنجم درآئین زردشت
 • آرزو : کام ، مراد ، معشوق ، امید
 • آرش: درخشان ، آفتاب ، جد بزرگ اشکانیان – پهلوان کمانگیر ایرانی در لشگرمنوچهر

ب :

 • ابک : پدر کوچک ، جد اردشیر ، پسر ساسان
 • باپوک : کولاک ، نامی کردی
 • باربد : پرده دار ، موسیقی دان و نوازنده دربار خسرو پرویز
 • بارمان : لایق – نام سردار افراسیاب
 • بامداد : پگاه ، سپیده دم – نام پدر مزدک
 • بامشاد : کسی که در سحرگاهان شاد است – نوازنده مشهور دربار ساسانیان
 • بانو : خانم ، ملکه ، لقب آناهیتا الهه نگهبان آب
 • بختیار : خوشبخت ، خوش اقبال – استاد رودکی در موسیقی
 • برانوش : مهندس رومی که پل شوشتر را در زمان شاپور ساسانی

پ :

 • پارسا : پاکدامن ، زاهد
 • پاکان : پاکها – نامی کردی
 • پاکتن : نیکو چهر پاکیزه تن
 • پاکدخت : دختر پاک
 • پانته آ : همسر آرتاداس که مادها او را به کورش هدیه کردند امانپذیرفت
 • پدرام : آراسته ، نیکو ، شاد
 • پرتو : روشن ، تابش
 • پرشنگ : تابش ، آتشپاره
 • پرتو : روشن ، تابش ، فروغ

ت :

 • تابان : تابنده ، منور
 • تاباندخت : دختر تابناک
 • تاجی : تاجدار ، نام و عنوانی در فارسی دری
 • تارا : ستاره
 • تاویار : آتشبان – نامی کردی
 • ترانه : زیبا و صاحب جمال ، سرود ، نغمه
 • تناز : نازنین ، با ناز و کرشمه – نامی کردی
 • توران : نام دختر خسروپرویز – سرزمین تور
 • توراندخت : دختری از توران

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن