جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
5/5 - (1 امتیاز)

اگر در زمینه ثبت شرکت تا کنون اطلاعاتی ندارید باید بگوییم در قانون مدنی تعاریف و شروط بسیاری ذکر شده، در این مقاله به مطالبی درباره تعریف شرکت در قانون مدنی پرداخته شده است همراه ما باشید تا نکات مهم و کارایی را برای ثبت شرکت ها به شما ارائه دهیم.

شرکت در قانون مدنی چیست؟

در زمان کنونی با افزایش تحولات در زندگی اشخاص با تصمیم به ایجاد شرکت و با اهداف مشترک در مسیر ثبت شرکت قدم برمیدارند که در راه کسب سود و زیان در شرکت ها با توجه به نوع شرکت تجاری باید سرمایه اولیه را تامین و به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهند.

از این رو شرکت ها با قرارداد و اساسنامه ای که ما بین شرکا و اداره ثبت ایجاد می شود به کار خود ادامه میدهد.

شرکت ها با ثبت در اداره ثبت دارای هویت شده و شخصیتی حقوقی پیدا می کنند که می توانند از مزیت تسهیلات دولتی و بانکی بهره ببرند و افراد در جامعه ان ها را به صورت قانونی خواهند شناخت.

ثبت شرکت در قانون مدنی

تعریف شرکت در قانون مدنی قانون مدنی در تعریف شرکت می گوید : « شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد ، در شی واحد ، به نحو اشاعه » .

هرگاه مالی ، در مالکیت مشترک دو یا چند نفر باشد ، چنین مالکیتی مشاع و چنین حالتی را اشاعه می گویند. اشاعه آن است که مالکیت همه مالکان ، در همه ذرات شیء مربوط ، پراکنده بوده و وجود داشته باشد . همان طور که معلوم است ، برای به وجود آمدن شرکت حداقل دو نفر لازم است تا اجتماع حقوق آنها در جزوی واحد، تحقق پیدا کند.

ادامه مطلب
نکات ثبت شرکت در سیستان و بلوچستان

شرکت ممکن است اختیاری یا قهری باشد. شرکت اختیاری، یا در نتیجه عقد حاصل می شود. مانند عقد بیع ، که به موجب آن دو نفر مالی را مشترکاً خریداری کنند، یا قرارداد، مانند قراردادی که در اثر آن دو نفر به تشکیل شرکت مدنی اقدام نمایند یا در نتیجه عمل شرکاء به وجود می آید، مانند این که چند نفر مالی را مشاعاً به عنوان حق الزحمه ، دریافت دارند.

شرکت قهری، از جمله در وراثت ایجاد می گردد که ورثه بدون اراده و قهراً ، مالک مشترک ماترک متوفی می شوند.

دریافت شناسه ملی شرکت در قانون مدنی

برای جلوگیری از سواستفاده از شرکتهایی که بر روی کاغذ ثبت شده اند تمامی افراد در جامعه باید شناسه ملی دریافت کنند. که دریافت آن برای شناسایی شخاص حقوقی می باشد و امکان فعالیت قانونی شرکت امکان پذیر نیست.

شرکت در قانون مدنی

انواع شرکتهای تجاری قابل ثبت در قانون مدنی

در قوانین تجاری مربوط به ثبت شرکت ها به هفت نوع شرکت اشاره شده که سه نوع آن ها دارای محبوبیت بیشتر برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها می باشند. از این رو بیشترین تقاضا برای ثبت این نوع شرکت ها ثبت شده است.

شرکت سهامی

این نوع از شرکت ها از جمله پرتقاضا ترین شرکت برای ثبت بوده که از مشخصه اصلی شرکت های سهامی می توان به تقسیم سرمایه شرکت به سهام اشاره کرد که مسئولیت هر سهامدار در شرکت تنها تا میزان مبلغ اسمی سهام خود می باشد. این نوع شرکت ها جزو شرکت های تجاری به حساب می آیند و به دونوع سهامی عام و سهامی خاص طبقه بندی می شوند.

ادامه مطلب
آیا می توان ثبت شرکت یک نفره را انجام داد؟

شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام جزو شرکت های سهامی بوده که سرمایه در آن ها از طریق فروش سهام به افراد جامعه تامین می شود. در نتیجه در این صورت باعث ایجاد سرمایه و کسب و کار کوچک که به فعالیتی بزرگ در آینده می انجامد . در شرکت های سهامی در ابتدا باید هزینه 500 هزار تومانی را برای سرمایه اولیه شرکت به اداره اسناد و املاک و مالیات ارائه دهید.

شرکت سهامی خاص

شرکتی که به صورت سهامی خاص ثبت می شود باید تمامی سرمایه آن به سهام تقسیم شوند. تمامی مسئولیت سهامداران براساس مبالغ اسمی آن ها می باشد. این بدین معنی است که سهامداران در قبال دیون در شرکت تنها تا میزان سهام خود وظیفه و مسئولیت دارند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x