جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
جهت تعریف شرکت تضامنی و نسبی باید به تفاوت بین این دو شرذکت و شرایط و ضوابط هر کدام از این شرکت ها جهت ثبت بپردازیم. اعضاء شرکت تضامنی در حکم ضامن آن هستند در حالی که در شرکت های نسبی اعضاء به نسبتت سهامی که دارند در شرکت مسئول هستند.

تعریف شرکت تضامنی و نسبی

تعریف شرکت تضامنی و نسبی، به طوی که ( بند 2 شماره 782 ) گفته خواهد شد، از شرکت های شخص محسوب می شوند. زیرا در آنها شخص شرکاء شهرت و اعتبار و دارائی آنها، مورد توجه بوده و در وضع و اعتبار شرکت مؤثر می باشد.

در قانون تجارت، مقررات راجع به شرکت تضامنی و شرکت نسبی، غیر از تعریف و مسؤولیت شرکاء، یکسان و مشترک است. به همین علت هر دو آنها با هم در همین مبحث مورد گفتگو قرار می گیرد:

تعریف شرکت تضامنی :

به موجب قانون تجارت « شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی، بین دو یا چند نفر با مسؤولیت تضامنی تشکیل می وشد . اگر دارائی شرت برای تأدیه تمام قروض کافی نباشد، هر یک از شرکاء مسؤول پرداخت تمام قروض شرکت است. هر  قراری که بین شرکاء بر خلاف این ، ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث لم یکن خواهد بود.»

شرکت تضامنی باید اسم معینی داشته باشد. موضوع آن باید از امور تجارتی باشد. برای تشکیل آن وجود حداقل دو شریک لازم است. هر یک از شرکاء به تنهائی ، صرف نظر از مقدار سرمایه ای که در شرکت دارد، مسؤول پرداخت بدهی های شرکت است. قرار بین شرکاء دایر بر مسؤول نبودن یک یا برخی از آنها نسبت به بدهی های مزبور، «در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود». مفهوم مخالف این بیان قانون، این است که قرار مذکور بین شرکاء معتبر است.

ادامه مطلب
صفر تا صد ثبت شرکت در مشهد

علت این امر آن است که شرکت تضامنی یک  کیان اقتصادی است که بر اساس مسئولیت تضامنی شرکاء پایه گذاری شده و تضامن، اس و اساس آن است و به نظر قانون این امر حتماً باید در مقابل اشخاص ثالث خلل ناپذیر باقی بماند. ولی در روابط داخلی و بین شرکاء، به لحاظ اصل حاکمیت اراده افراد و اصل نسبی بودن اعتبار قراردادها  ، قراری که بر خلاف آن باشد، قابل قبول می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x