جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تعریف سهام و ورقه قرضه در شرکت هایی سهامی را در این مطلب به شما ارائه خواهیم کرد. قوانین تجاری در این باب قواعد و مقرراتی را تعیین کرده اند.

تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

سهم بی نام که سند در وجه حامل محسوب می شود مانند سایر اسناد تجاری  حامل آن (متصرف) مالک محسوب می شود و به موجب ماده تصرف به عنوان مالکیت،دلیل مالکیت است مگر  اینکه خلاف آن ثابت شود. نقل و انتقال این سهم با قبض و اقباض صورت می گیرد.

تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

انتقال سهم با نام باید در دفتر ثبت سهام شرکت سهامی عام یا  خاص به نام صاحب سهم به ثبت برسد و نقل و انتقال هم به امضای منتقل الیه یا وکیل او یا کارگزار اوراق بهادار برسد و در غیر این صورت هر نقل و انتقالی از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار خواهد بود.

تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

در شرکت سهامی عام،نقل و انتقال سهام مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجامع عمومی سهامداران می باشد. اما در مورد نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص، چون ماده به اشاره ای به آن ننموده است به نظر می رسد که می توان اصل قابلیت انتقال را در شرکت اخیر بدون موافقت مدیران یا مجامع عمومی پذیرفت،مگر آنکه در اساسنامه خلاف آن قید گردد.

ادامه مطلب
اسم شرکت چگونه تغییر می کند ؟

انتشار سهام ممتاز

انتشار سهام ممتاز در این ماده تجویز شده با در نظر گرفتن ماده 40 امتیازات راجع به سهام ممتاز نباید بر خلاف قانون باشد،مثال به یک سهم ممتاز نمی توان دو حق رأی اعطا نمود زیرا مخالف با تبصره ماده75 می باشد (هر سهم دارای یک حق رأی است) ضمنأ قانونگذار در تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حضور صاحبان سهام ممتاز و دارندگان نصف به علاوه یک سهام مزبور نموده است.

تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

از ماده43الی 50  قانون تجارت تبدیل سهام با نام و بی نام و بالعکس پیش بینی شده است با توجه به اینکه مقررات انتشار سهام بی نام در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا بعلت معایبی که دارد فسخ شده است لذا حذف موارد مذکور مفید به نظر می رسد. تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

توضیحات کامل در خصوص ورقه قرضه در شرکت ها

انتشار اوراق قرضه در حقوق ایران و فرانسه مخصوص شرکت سهامی عام می باشد تا این شرکت بتواند با امتیازاتی که به دارنده ورقه قرضه اعطا می کند سرمایه لازم را برای تحرک و توسعه فعالیت بازرگانی خود بنماید.

اما اوراق مشارکت که طبق قانون 2/6/1376به تصویب رسیده دارای ماهیت دولتی بوده و متأسفانه بخش خصوصی نمی تواند مانند بخش عمومی تضمین بانکی برای خریداران به هنگام انتشار اوراق داشته باشد و در نتیجه این بخش در مضیقه شدید نقدینگی قرار دارد.

توضیح تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها

ورقه قرضه مانند سهم قابل نقل و انتقال می باشد و نشان دهنده مبلغ وام با بهره ثابت می باشد اما نباید تصور کرد که  فقط بهره ثابت است زیرا قسمت اخیر ماده حقوقی دیگری نیز از قبیل حق مشارکت در بقیه سود شرکت و باز پرداخت مبلغ اسمی با توجه با توجه به بالا رفتن نرخ کالاها و یا خدمات شرکت(در نظر گرفتن  تورم)به صاحب  ورقه قرضه اعطا نموده است دادن چنین امتیازاتی علاوه بر بهره در کشورهای غربی  مانند فرانسه موجبات جذب سرمایه های هنگفتی را برا ی بخش های به خصوصی (مانند مترو پاریس)فراهم ساخته است.

ادامه مطلب
اسامی شرکت های ساختمانی

ورقه قرضه می تواند قابل تبدیل یا تعویض با سهام شرکت در پایان انقضای ورقه قرضه باشد و شرکت می تواند امتیازات مزبور را به خریداران اوراق قرضه اعطا نماید تا آنان بتوانند در صورت تمایل اوراق قرضه خود را با سهام شرکت تبدیل یا تعویض نمایند و این امر برای صاحب ورقه قرضه سودآور می باشد.زیرا نه تنها در طول مهلت ورقه قرضه از امتیازات بهره ثابت و حقوق دیگر استفاده می نماید بلکه پس از تبدیل یا تعویض می تواند سهام حاصل را در بورس اوراق بهادار به فروش رسانده و سود قابل توجهی از این بابت کسب نماید.

اگر شرکت مبادرت به اعطای ورقه قرضه با حق تعویض بنماید در این صورت باید بانک یا مؤسسه معتبر آن را پذیره نویسی(تعهد پرداخت)کند. تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها.

کلمات«بار خرید سهام»در ماده مذکور بر خلاف ماده198 قانون تجارت که می گوید:«خرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع است»آمده است که اصلاح آن ضروری می باشد. تعریف سهام  و ورقه قرضه در شرکت ها.

تدوین توسط کارگروه توسعه و تحقیق موسسه حقوقی بین الملل ارائه دهنده خدمات جامع ثبت شرکت و برند و برند سازی و برندینگ در سطح استان تهران و استان البرز و ماوره به کلیه هم میهنان در کل ایران

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن