جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
راهنمایی های حقوقی و ثبتی قبل از هر اقدامی لازمه پیشبرد اهداف متقاضیان می باشد. درادامه متن زیر درباره ثبت شرکت مختلط سهامی اطلاعاتی را ارائه می دهیم که راهنمای شما خواهد بود.

تشکیل شرکت مختلط سهامی

تشکیل و ثبت شرکت مختلط سهامی ،باید دارای شرکت نامه و اساسنامه باشد . طبق ماده 176 قانون تجارت ، برخی مقررات مربوط به تشکیل شرکت های سهامی سابق ، باید در تشکیل شرکت مختلط سهامی مراعات شود .

با التفات به مقررات مزبور از جمله انجام امور زیر ، برای تشکیل شرکت مختلط سهامی لازم است :

 •  پرداخت تمام سرمایه نقدی شریک یا شرکای ضامن .
 • تعهد تمام سرمایه شرکای سهامدار و پرداخت نقدی لااقل یک سوم آن .
 • تقویم و تحویل تمام آورده های غیرنقدی مربوط به شریک یا شرکای ضامن و شرکای سهامدار و تعیین قیمت هر یک از آنها به تفکیک .
 • تصویب قیمت آورده های غیرنقدی به وسلیه مجمع عمومی مؤسس.

تشکیل شرکت مختلط سهامی

مدارک مورد لازم برای ثبت شرکت مختلط سهامی

مدارکی که باید جهت ثبت شرکت ، به مرجع ثبت داده شود ، عبارتند از :

 •  تقاضانامه ثبت که باید در دو نسخه تهیه گردد .
 •  یک نسخه مصدق از شرکت نامه .
 •  یک نسخه مصدق از اساسنامه .
 •  اسامی مدیر یا مدیران شرکت .
 •  نوشته ای به امضای مدیر شرکت ، حاکی از تعهد پرداخت تمام سرمایه سهامی و پرداخت لااقل ثلث از این سرمایه .
 •  سود مصداق از تصمیمات مجمع عمومی مؤسس ، حاکی از تقویم و تصویب سهام غیرنقدی ، تصویب نوشته موسسین ، دایر بر تعهد و تأدیه وجه سرمایه از طرف شرکاء ، و غیره .
 •  نوشته ای به امضای مدیر شرکت حاکی از پرداخت تمام سرمایه نقدی شرکای ضامن و تسلیم تمام سرمایه غیرنقدی ، با تعیین قیمت حصه های غیرنقدی .
 •  مرجع ثبت در تهران ، اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری و در استان ها ، واحدهای ثبت شرکت ها در ادارت کل ثبت اسناد و املاک می باشد .
ادامه مطلب
تعریف شرکت در قانون مدنی

شخصیت حقوقی شرکت

شرکت مختلط سهامی ، مانند سایر شرکت های تجارتی ، دارای شخصیت حقوقی است . شرکت به عنوان یک شخص حقوقی ، می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قایل است . مگر حقوق و تکالیفی که بالطبیعه ، فقط انسان به عنوان یک شخص حقیقی می تواند دارای آنها باشد .

شرکت مختلط سهامی ، مانند سایر شرکت های تجارتی و تجار ، باید دفاتر تجارتی مذکور در ش 48 و بعد ، ج 1 ، را داشته باشند .

انواع شرکاء

شرکای شرکت مختلط سهامی بر دو نوع هستند : شریک ضامن که ممکن است یک یا دو یا چند نفر باشند و عده ای شرکای سهامی .

« شرکاء سهامی کسانی هستند که ، سرمایه آنها به صورت سهام یا قطعات سهام  متساوی القیمه درآمده و مسئولیت آنها تا میزان همان سرمایه ایست که در شرکت دارند . شریک ضامن کسی است که ، سرمایه او به صورت سهام در نیامده و مسئول کلیه قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود ، در صورت تعدد شریک ضامن ، مسئولیت آنها در مقابل طلبکاران و روابط آنها با یکدیگر ، تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود » .

توضیح این که مسئولیت شرکت یا شرکای ضامن در شرکت مختلط سهامی نسبت به بدهی های شرکت ، عیناً همان مسؤولیت شریک یا شرکای ضامن در شرکت مختلط غیرسهامی ، نسبت به بدهی های شرکت می باشد که قبلاً ، در بحث از شرکت اخیر ( شماره 849 و بعد ) ، در مورد آن گفتگو شده است ، به آن رجوع شود .

ادامه مطلب
ثبت شرکت هولدینگ

در مورد شرکای ضامن ، لازم است اضافه شود که هیچ یک از آنها نمی تواند ، بدون رضایت سایر شرکاء ، به حساب خود یا حساب شخص ثالث ، تجارتی از نوع تجارت شرکت نموده یا به عنوان شریک ضامن یا شریک با مسؤولیت محدود ، در شرکت دیگری که نظیر آن تجارت را دارد ، داخل شود .

ممنوعیت شرکای ضامن شرکت مختلط سهامی به شرح فوق ، عیناً همان ممنوعیت شرکای شرکت تضامنی می باشد که قبلاً ( شماره 682 و بعد ) مورد گفتگو قرار گرفته است . به آن رجوع شود .

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن