اگر می خواهید تبدیل شرکت تضامنی و نسبی را داشته باشید باید با قواعد و مقررات مربوط به ثبت شرکت تضامنی و نبتی نیز آشنایی داشته باشید. در ادامه محتوا ارائه شده توسط ثبت بین الملل تلاش بر این داریم که اطلاعات مورد نیاز ارائه دهیم.

نحوه تبدیل شرکت تضامنی و نسبی

« تبدیل شرکت تضامنی و نسبی: هر شرکت  تضامنی می تواند با تصویب تمام شرکاء، به شرکت سهامی مبدل گردد. در این صورت رعایت تمام مقررات راجعه به شرکت سهامی حتمی است.»

چون مقررات مزبور عیناً در مورد شرکت نسبی نیز جاری است. لذا باید گفت که شرکت نسبی نیز با رعایت شرایط مذکور، می تواند به شرکت سهامی تبدیل شود. ناگفته پیداست که چون در هر دو شرکت، دارائی شرکاء علاوه بر دارائی شرکت، وثیقه طلب طلبکاران شرکت است و در تبدیل شرکت به شرکت سهامی، به علت این که در شرکت سهامی، سهامداران هیچ گونه مسئولیتی در برابر بدهی های شرکت ندارند، وثیقه اخیر، کلاً از بین می رود، لذا لازم است که قبل از اقدام به تبدیل، نسبت به دوره عملکرد شرکت های مورد نظر و تسویه حساب و پرداخت طلب طلبکاران شرکت اقدام نمود و یا رضایت فرد فرد آنها به تبدیل شرکت به شرکت سهامی جلب گردد.

یادآوری می شود که در حال حاضر در تبدیل شرکت تضامنی یا شرکت نسبی به شرکت سهامی، ضروری است که مقررات لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 24/12/1347 رعایت  گردد. این لایحه اصلاحی، همان طور که سابقاً، ( شماره 4 ) گفته شد، دو نوع شرکت سهامی پیش بینی می کند شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص. بنابراین تبدیل شرکت ها می تواند با رعایت مقررات مربوط ، از جمله تأمین حداقل سرمایه که در شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال و در شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است، به یکی از آن دو شرکت تبدیل شود .

ادامه مطلب
حد نصاب رسمیت جلسات مجامع
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x