جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا درباره ی تاریخچه ثبت شرکت مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماییم مقاله را تا انتها بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تاریخچه ثبت شرکتها

راه اندازی و تاسیس شرکت امری است که از زمان های گذشته به منظور انجام فعالیتهای مشترک وجود داشته اما هیچگاه به اندازه اکنون دارای اهمیت ویژه در عرصه اقتصادی کشورها نبوده است.

تفاوت شرکتهای امروزی با شرکت های ازمنه قدیم این است که در گذشته شرکتها اغلب کوچک و خانوادگی بوده و اعضای شرکت در حوزه محدود خانوادگی و با اعتماد متقابل کار می کردند اما امروزه این حوزه گسترده تر شده و بحث انتساب شخصیت حقوقی به شرکتها مطرح می گردد.

اگر به گذشته برگردیم می توانیم ریشه شرکت و فعالیت اقتصادی را در خانواده هایی که پس از فوت سرپرست سایر اعضای خانواده به صورت مشارکتی اداره اموال خانواده را برعهده گرفتند ، بیابیم .

که بعده ها این امور در قالب شرکتها بسط و توسعه پیدا کرد و مشارکت اعضایی غیر از خانواده را نیز دربرگرفت .اما به هر روی بنیاد این شرکت ها بر شخصیت شرکاء استوار بوده و شرکاء شخصاً مسئول اعمال شرکت می باشند.

با نگاهی به تاریخچه ثبت شرکتها در حقوق رم درمی یابیم که ثبت شرکت های مختلط که سرمایه گذاران این شرکتها سرمایه خود را در اختیار اشخاص دیگر می گذارند، معمول بوده است ، ولی در این نوع شرکت ها حضور مدیران عامل تأثیر زیادی در امور شرکت دارد به طوری که مدیر عامل در مقابل اشخاص ثالث مسئول کلیه اعمالی است که به حساب شرکت انجام می دهد حتی اگر معامله کنندگان اصولاً از وجود سرمایه دار اصلی مطلع نباشند.

تاریخچه ثبت شرکت در ایران تاریخچه ثبت شرکت در ایران نشان می دهد که درحقوق اسلامی نیز انواع شرکت به صورت مختلف پیش بینی شده است، زیرا صرف نظر از احکام حقوقی شرکت ها ، مزارعه ، مساقات و مضاربه نیز در حقوق اسلامی نوعی از شرکت می باشد .

در حقیقت مضاربه همان شرکت عاملیت است که در حقوق رم معمول بوده است . شرکت نسبی که در قانون تجارت ایران پیش بینی شده است در حقوق اروپایی نیست و کاملاً ریشه در اصول حقوق و فقه اسلامی دارد.

تاریخچه ثبت شرکتها به ما می گوید که تا اواخر قرن شانزدهم میلادی اکثر شرکتها جنبه شخصی و خانوادگی داشته اند و مسئولیت شرکاء محدود به دارایی های شرکت نبوده و اموال شخصی آنها نیز ضمانت کننده تعهدات شرکت بوده است، تنها استثناء دربارۀ حمل و نقل دریایی است که در این خصوص قوانینی مقرر بوده است به این ترتیب که : مسئولیت مالکین کشتی و کسانی که سرمایه خود را در این کار می گذاشتند، و یا اموال خود را از طریق حمل و نقل دریایی منتقل می کردند ، محدود به خود کشتی ها بوده وشرکت سرمایه که مسئولیت شرکاء محدود به سرمایه ای باشد که به شرکت آورده اند وجود نداشته است .

تاریخچه ثبت شرکت های سرمایه به شکل امروزی خود که مسئولیت شرکاء در آن محدود به سرمایه آنها در شرکت باشد و دارای سهم الشرکه قابل نقل و انتقال باشد به زمانی باز می گردد که شرکت های بزرگ برای استفاده از منابع اقتصادی مناطق مستعمره تشکیل شدند.

نخستین شرکت شبیه به شرکت سهامی امروزی آغاز به کار کرد در سال ۱۵۰۰ میلادی در ژنو برای تأسیس بانک سن ژرژ به ثبت رسید . پس از آغاز قرن شانزدهم که مستعمرات کشورهای اروپا یی توسعه پیدا کرد ، شرکت هایی با اجازه دول اروپایی تأسیس گردیدند که هدف از آنها استفاده از منابع طبیعی سرزمینهای مستعمره بود .

ادامه مطلب
روابط در شرکت تضامنی

در این شرکتها مسئولیت صاحبان سهام محدود به آورده آنها در شرکت بوده و هر کدام از سهامداران حق انتقال سهام خود به دیگری را داشتند. در قرن هفدهم شرکت های سهامی در  اروپایی توسعه زیادی یافتند و با وجود سوء استفاده هایی که از این نوع شرکت ها به عمل آمد، روز به روز تعداد آنها افزایش یافت.

تا پایان قرن نوزده میلادی تشکیل شرکت های سهامی با اخذ اجازه از دولت انجام می گرفت ، لکن از اواخر قرن نوزدهم و پس از آن برای ثبت شرکتهای سهامی قوانین خاصی به تصویب رسید .

قانون اولیه ثبت شرکتهای سهامی در حقوق فرانسه در مورخ ۲۴ ژوئیه ۱۸۶۷ وضع گردید ، لکن پس از آن قوانین زیادی در اصلاح قانون مزبور ( حدود ۲۰۰ اصلاحیه و قانون جدید ) به تصویب رسیده است که همین امر تشریفات و قوانین شرکت های سهامی را کمی پیچیده می سازد و در تاریخ ۷ مارس ۱۹۲۵ شرکت با مسئولیت محدود که در آلمان رواج یافته بود، نیز با وضع مقررات جدید وارد حقوق فرانسه شد.

تاریخچه ثبت شرکت

تعریف شرکت یا شرکتهای تجاری

شرکت به اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی( یعنی اجتماع چند شرکت) به منظور انجام فعالیت تجاری گفته می شود. به شرکتهایی که هدف از تشکیل آنها تجارت نباشد و فعالیت تجاری انجام نمی دهند ، شرکتهای حقوقی یا مدنی گفته می شود.

انواع شرکت

قانون تجارت فهرستی از انواع شرکت را ارائه نموده است و درذیل این مقاله به توضیحی در ارتباط با یکایک آنها خواهیم پرداخت . انواع شرکت های تجاری شرکت های تجارتی بر هفت قسم می باشند:

 • شرکت سهامی.
 • شرکت با مسئولیت محدود.
 • شرکت تضامنی.
 • شرکت مختلط غیرسهامی
 • شرکت مختلط سهامی.
 • شرکت نسبی.
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف.
 • شرکت سهامی.

در این مقاله سعی بر این داشته ایم به توضیح دو تا از پرکاربرد ترین شرکتها یعنی ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص بپردازیم و در ادامه آن به توضیح شرایط ثبت شرکت، مراحل ثبت شرکت و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت بپردازیم و در انتها در مورد هزینه ثبت شرکت و مدت زمان لازم برای ثبت شرکت توضیح دهیم.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

به زبانی ساده تر، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم جبران خسارت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.

اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقی‌مانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از انواع شرکتهای سهامی است که شرکت بازرگانی نیز محسوب می گردد و می تواند با موضوعات مختلف به ثبت برسد. سرمایه شرکتهای سهامی به سهام تقسیم می شود و اعضا شرکت سهامدارنامیده می شوند و مبلغ سرمایه اولیه آن که نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد را حداقل 35% آن را باید واریز کنند در حسابی به نام شرکت سهامی خاص در شرف تاسیس و مابقی سرمایه در تعهد سهامداران تا 5 سال باقی می ماند و در اوراق ثبتی شرکت ذکر می شود . جهت تشکیل شرکت سهامی خاص حضور سه سهامدار الزامی است .

شایان ذکر است که سهام این نوع  شرکت  در بازار بورس اوراق بهادار  داد و ستد نمی شود . شرکت سهامی بخاص برای شرکتهای فنی مهندسی جهت اخذ گرید ، شرکت در نمایشگاهها یا مناقصات و یا اخذ وام مدنظرشان است مناسب می باشد

شرایط ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

 • حداقل 3 نفر عضو+ 2 نفر بازرس
 • حداقل 35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.
 • حداقل سرمایه 1000000ریال
 • حداقل سن مدیر عامل شرکت باید 23 سال باشد
ادامه مطلب
ثبت شرکت در آذربایجان غربی

شرایط ثبت شرکت بامسئولیت محدود

 • وجود حداقل 2 نفر عضو
 • حداقل سرمایه 10.0000 ریال
 • تعهد با پرداخت کل سرمایه
 • حداقل سن مدیر عامل شرکت باید 23 سال باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

 • کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 • امضای اقرارنامه.
 • اصل گواهی عدم سوپیشینه.
 • اخذ مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع.
 • تنظیم وکالتنامه بنام وکیل،چنانچه امور توسط وکیل انجام می شود.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • کپی مدارک شناسایی(کپی شناسنامه و کارت ملی)
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
 • امضای اقرارنامه.
 • مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع.

مراحل ثبت شرکت

سپس نسبت به تهیه ی شرکتنامه(برای شرکت های مسئولیت محدود)، اظهارنامه شرکت، اساسنامه و صورتجلسات مجمع عمومی شرکت اقدام نمایید و با ورود به سامانه ی اداره ثبت شرکت ها به نشانی www.sherkat.ssa.ir ،مراحل ثبت شرکت را گام به گام طی کنید و مدارک نامبرده را در سامانه بارگذاری کنید.

با مراجعه به قسمت پذیرش تاسیس در سامانه،نوع شخصیت حقوقی ؛اطلاعات متقاضی و سایر اطلاعات خواسته شده نظیر سرمایه شرکت و سمت افراد را درج نمایید و نسبت به پیشنهاد نام شخصیت حقوقی (انتخاب نام شرکت)مورد نظر اقدام نمایید.

تعیین نام شرکت

بدین منظور، در قسمت اسامی درخواستی،پنج نام را به ترتیب اولویت وارد کنید. جهت انتخاب نام،نام هایی را انتخاب کنید که: الف) خارجی نباشد، ب) قبلاَ به ثبت نرسیده باشد ج)دارای معنا و مفهوم باشد د) با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته باشد.

در انتها پس از بازبینی اطلاعات چنانچه مطالب را درست وارد کرده اید بر روی گزینه پذیرش نهایی کلیک کنید. با تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه ، کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد، در صورتی که دارای نقص باشد برای شما در سامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص اطلاعات، آن را تاًیید می کند.

چنانچه مطالب تایید شده بود،در گام بعدی نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید. پس از ارسال پستی، شماره مرسوله از طریق سامانه وارد پرونده می شود.

با ارسال مدارک، اگر مدارک تقدیمی کامل بود و نقصی نداشت کارشناس مربوطه مدارک را  به قسمت ثبت دفاتر ثبت شرکت ها تحویل و مسئول مربوطه پس از ثبت در دفتر و درج آن بر روی اظهارنامه نسبت به اخذ امضاء از متقاضی اقدام خواهد کرد. یک نسخه از مدارک در بایگانی اداره ثبت نگاهداری و نسخه دیگر از مدارک بعد از مهر شدن تحویل متقاضی می شود.

سپس کارشناس مربوطه، پیش نویس آگهی را که تشکیل پرونده گردیده، جهت تحریر به اتاق تایپ ارسال می دارد. در این مرحله باید برای واریز مبلغ روزنامه رسمی از طریق اینترنتی و غیر حضوری جهت درج در روزنامه اقدام نمایید. درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران آخرین مرحله جهت ثبت شرکت می باشد.

هزینه تعیین نام شرکت 

هزینه تعیین نام شرکت که در اداره ثبت شرکتها پس از صدور آگهی و در هنگام دریافت مدارک پرداخت می گردد و در سایر واحدهای ثبتی ثبت شرکتها در هنگام ارسال مدارک به صورت فیزیکی به اداره ثبت شرکتها می بایست فیش واریزی این مبلغ به حساب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بانک ملی به شماره حساب سیبا 2171329011009 واریز گردیده و همراه مدارک ارسال گردد.

هزینه پستی ثبت شرکت 

پس از تعیین نام و هنگام تکمیل دارک می بایست از طریق باجه های پستی معین در هر شهر نسبت به ارسال مدارک صرفا از طریق این باجه ها اقدام نمود ،در حال حاضر هزینه ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها بیش از 200000 ریال می باشد که البته در صورتی که تعداد برگه های ارسالی بیش از 10 برگه باشد.

ادامه مطلب
تعیین اسم شرکت

هزینه حق الثبت

منظور از حق الثبت همان ابطال فیش سرمایه است که برای سرمایه های مختلف متغیر می باشد ،هزینه حق الثبت از سرمایه 1000000 ریال که حداقل سرمایه می باشد تا 000/000/000/1 ریال به صورت تصاعدی متغیر است و از این مبلغ به بالا ثابت می باشد .

لازم به ذکر است که این هزینه طبق تعرفه ی اداره ثبت شرکتها محاسبه می گردد و اعلام ارقامی هم چون 1 درصد از سرمایه و یا هرنوع محاسبه ی دیگر کاملا کذب می باشد.

هزینه حق الدرج یا درج در روزنامه محلی

به طور کلی ثبت یک شرکت در دو نوبت روزنامه می گردد ،ابتدا در روزنامه محلی که هزینه آن در اداره ثبت شرکتها پرداخت می شود و دومی در روزنامه رسمی کل کشور که پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی است .

طریقه ی محاسبه ی حق الدرج در اداره ثبت شرکتها بستگی به تعداد خطوط موجود در آگهی تاسیس شرکت دارد و هرچقدر موضوع شرکت بیشتر و تعداد اعضاء بیشتر باشد هزینه حق الدرج افزایش می یابد .

هزینه روزنامه رسمی کل کشور 

پس از ثبت شرکت و پرداخت مرحله ول روزنامه یا همان حق الدرج می بایست نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی شرکت در سامانه روزنامه رسمی به آدرس http://www.rrk.ir/ اقدام نمود.

لازم به ذکر است برای پرداخت هزینه لازم است ابتدا در سامانه مربوطه ثبت نام نود و عضوی از سایت شد. نحوه محاسبه روزنامه رسمی نیز بستگی به میزان موضوع و تعداد اعضاء شرکت دارد و به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که می توان در هان سامانه نسبت به پرداخت اینترنتی آن اقدام نمود.

هزینه پلمپ دفاتر تجاری

پس از ثبت شرکت و پرداخت هزینه روزنامه رسمی شرکت ،1 ماه فرصت می باشد که نسبت به پرداخت هزینه پلمپ دفاتر تجاری و اخذ آنها اقدام نمود. هزینه دفاتر کل و روزنامه و دفتر دارایی با توجه به اینکه 50 یا 100 برگی یا بیشتر باشند در واحدهای ثبتی مختلف متفاوت است .

در توضیح پلمپ دفاتر تجاری باید گفت که این دفاتر شامل دفتر کل و روزنامه می باشند که توسط اداره ثبت شرکتها پلمپ می گردند و در زمانی که مالیات بر درآمد سالانه محاسبه می گردد این دفاتر ملاک دارایی می باشند.

هزینه تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی 

برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی می بایست ابتدا 2 در 1000 سرمایه شرکت به اداره امور مالیاتی و دارایی مربوطه پرداخت گردد و سپس فیش های مربوط به تشکیل پرونده و اخذ کد اقتصادی واریز گردند. همانطور که از ابتدا نیز اشاره شد هزینه های مربوط به ثبت یک شرکت متفاوت هستند که در این مطلب سعی نمودیم مواردی را که باعث تفاوت هزینه در ثبت شرکتها می گردند بیان نماییم.

ثبت شعبه شرکت

هرگاه شرکت در چندین حوزه ثبتی شعبه داشته باشد انتشار خلاصه منضمات دفتر مرکزی شرکت  برای کلیه شعب نیز ضروری می باشد.

ثبت شعبه شرکت به دو شکل ممکن است : نخست این که در موقع ثبت خود شرکت شعبه نیز ثبت گردد که در این صورت ضمن انتشار خلاصه شرکت نامه ، محل شعبه شرکت در آگهی باید ذکر و آگهی مزبور برای انتشار در جراید محلی ضمن رونویس تقاضانامه و منضمات آن به اداره ثبتی که شعبه شرکت در آنجا واقع است ارسال  شود.

دیگر این که پس از اتمام  ثبت شرکت برای تاسیس شعبه اقدام شود. در این حالت  با  شعبه شرکت مانند تغییرات پس از برخورد می شود  که ذیل ثبت شرکت به ثبت رسیده وجداگانه  آگهی می شود سپس آگهی مزبور و رونویس تقاضانامه و منضمات به حوزه ثبتی  محل شعبه ارجاع داده می شود.

در هر حال مدیر شعبه و یا کسی که از طرف شرکت در شعبه مزبور حق امضاء دارد یعنی امضاء او برای شرکت الزام آور است باید معرفی ونام او در  آگهی منتشر شود.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها