تاجر کیست : تاجر درلغت به معنای بازرگان ، پیشهور، پولدار ، ثروتمند ، سوداگر و غنی آماده است و به کسی اطلاق می شود که به داد و ستد و خرید و فروش کالایی می پردازد . هر کس که به خرید و فروش کالایی مشغول باشد تفاوتی ندارد شغل عادی و معمولی او باشد یا به انجام کار دیگری هم مشغول باشد تاجر تلقی میشود . ماده یک قانون تجارت بیان می کند (( تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار می دهد.)) لازم به ذکر است عنوان تاجر را زمانی می توانیم به کسی نسبت دهیم که در مرحله اول داد و ستد های تجاری انجام دهد و مرحله دوم این داد و ستد تجاری شغل عادی او باشد و زمانی تاجر محسوب می شود که انجام این امور به صورت مستمر و پی در پی باشد با ذکر این جمله افرادی که به ندرت به این امور می پردازند از این قاعده مستثنی هستند و میزان عملکرد بستگی به عرف و عادت دارد . حتما نباید انجام امور تجاری به عنوان شغل اصلی باشد تا عنوان تاجر به شخص الحاق شود به عنوان مثال فردی شغل اصلی و منبع مهم درآمد او از طریق تدریس به دست می آید و به عنوان شغل دوم به انجام معاملات تجاری نیز می پردازد این شخص هم تاجر محسوب می شود و قواعد و مقررات قانون تجارت به این اشخاص بار می شود . تاجر حتما نباید شخص حقیقی باشد اشخاص حقوقی هم تاجر محسوب می شودص منظور از اشخاص حقوقی در قانون تجارت شرکت های تجارتی می باشند استثنا بر این آمده است و آن مربوط به ثبت شرکت سهامی عام و خاص می باشد که به نظر قانون شرکت سهامی ، شرکت بازرگانی است حتی اگر موضوع عملیات آنها امور بازرگانی نباشد. و در آخر تمامی اشخاصی که مبادرت به خرید و فروش یا اجاره اموال منقول می نمایند تاجر شناخته می شود . ماده یک قانون تجارت (( تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار می دهد.)) - کسی : هم می تواند حقیقی باشد هم می تواند حقوقی باشد . - شغل : عملی می باشد که به کسب درآمد منجر . - معمولی : تکرار عمل می باشد ، یعنی اگر بخواهیم کاری را شغل در نظر بگیریم هم باید آن عمل تکرار شده و هم کسب درآمد نماید . - معاملات تجارتی : امور تجاری اموری هستند که قانون گذار آن ها را ذاتا تجاری می داند. بنابراین نمی تواند اعمال تجاری تبعی را ملاک تاجر بودن قرار داد این اعمال وقتی تجاری هستند تاجر انجام می دهد . تاجر باید معاملات تجاری را به نام و حساب خود انجام دهد . تجارت مقید بر اموری هستند که برای تجار ایجاد الزام و تکلیف می کنند .

فواید شناخت تاجر :

شناسایی اعمال تبعی تجاری / احرازاهلیت تاجر برای تصدی شغل تجارت / آگاهی از سازمان شغلی تجار مانند : اتاق بازرگانی ، اعمال مقررات ورشکستگی ، تعیین مالیت های خاص مانند مالیات برمنافع و معاملات و همچنین مالیات بر مشاغل / الزام تجار هم از شخص طبیعی یا حقوقی به ثبت نام و خلاصه وضعیت تجارتی خود در دفتر ثبت تجارتی و نگهداری دفاتر تجاری شامل دفتر روزنامه ، دفتر کل ، دفتر کپیه و ............

چه اشخاصی تاجر محسوب می شوند :

حقوق تجارت کشور ما دو عنوان را برای شناخت تاجر در نظر گرفته است : موضوعی بودن و شخصی بودن موضوعی بودن و شخصی بودن دو کاربرد جدا دارند و این امکان وجود دارد برای شناخت تاجر تمامی مصادیق یکی از دو ملاک را بدون دیگری در نظر گرفت . شخصی بودن : قابلیت دارا شدن حق و تکلیف که به دارنده قابلیت شخصی بودن گفته می شود . موضوعی بودن : اشخاص حقوقی ( شرکت ها – موسسه ها – سازمان ها ) ورشکستگی تاجر : در دنیای تجارت چیزی که برای یک تاجر از اهمیت بالایی برخوردار است اعتبار اوست و اگر این امر از او ساقط شود به هر دلیل ممکن او نمی تواند بدهی هایش را بپردازد طبق قانون باید اعلام ورشکستگی کند . به طور واضع تر مدیونی است بدهی پولی دارد و قادر به پرداخت بدهی خود نیست به این صورت که میزان دارایی کلی تاجر یا ورشکسته از بدهی های وی باید کمتر باشد که ورشکسته بنماییم که در این صورت ما باید کل دارایی های نقد و غیر نقد تاجر نگاه کنیم اگر با حساب و دارایی نقد و غیر نقد او مانند زمین – املاک – ساختمان و آپارتمان نتواند بدهی های خود را بعد از نقد کردن بپردازد می گوییم او ورشکسته است . حکم ورشکستگی : تاجر زمانی که به جایی رسید که اموال نقد و اموالی که قابل نقد شدن است ( طلا ، جواهر ، سهام و .....) نتواند قرض های خود را بپردازد در چنین شرایطی باید حکم ورشکستگی او صادر شود .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت بین الملل

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  راه اندازی سامانه استعلام اشخاص

  به تازگی اداره مالکیت صنعتی برای ثبت برند ( علائم تجاری ) و ثبت طرح صنعتی و غیره اقدام به احراز هویت مینماید.....

 • 21 فروردین

  ثبت آنلاین برند

  یکی از راههای ثبت برند، ثبت آنلاین برند می باشد ...

آخرین نظرات کاربران

 • احمد غلامی

  سپاس از زحمات شما در ثبت شرکت اینجانب.

 • ابراهیم احمدی

  با سلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی بین الملل بخاطر ثبت شرکت اینجانب و ...