برای دانستن نکات و موارد مربوط به انحلال شرکت ها بهترین و مناسب ترین روش استفاده از تجربیات اشخاص مجرب در این زمینه است که موسسه بین الملل با ارائه مشاوره رایگان راهنمای شما عزیزان خواهد بود تا در این مسیر توانا و با قدرت قدم برداری.

درباره انحلال شرکت

توضیحات سریع در خصوص انحلال شرکت جهت راهنمایی های لازم در مورد ثبت انحلال و تنظیم صورتجلسه انحلال شرکت ارائه گردیده شده است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت انحلال شرکت در کرج و تهران با کارشناسان مجرب ثبت بین  الملل در ارتباط باشید.

انحلال شرکت باید طی صورتجلسه تنظیم شده ای به اداره ثبت شرکتها اعلام شود.

دلایلی و موارد حقوقی انحلال شرکت

 • در زمان ثبت برای فعالیت شرکت مدت مشخص شده باشد و این مدت نیز تمدید نشده باشد.
 • در صورتی که شرکت اعلام ورشکستگی کند.
 • وقتی که موضوع شرکت غیر قابل انجام یا غیر مجاز باشد.
 • در صورتی که تمام اعضای شرکت به هر دلیلی اتفاق نظر به انحلال داشته باشند.

صورتجلسه ی انحلال را باید تمام اعضا امضا کنند و یا کسی که که وکالتنامه از عضوی دارد آن را به نمایندگی از عضو امضا کند. پس از آن یک مدیر تصفیه برای شرکت به مدت 2 سال انتخاب میشود که وظیفه دارد تمام مطالبات شرکت را تسویه نماید.

ادامه مطلب
مراحل افزایش سرمایه ✔️

اگر در طی این مدت موفق به انجام اینکار نشد باید به مدت 2 سال تمدید شود.

انحلال شرکت

شرایط انحلال شرکت ها

در این مطلب شرایط حقوقی انحلال شرکتها به اختصار توضیح داده شده است . در صورت نیاز به مشاوره در خصوص انحلال شرکت میتوانید از کارشناسان مجرب ثبت بین الملل مشاوره رایگان دریافت نمایید.

شرایط انحلال شرکت سهامی خاص

شركت سهامي ممكن است بنا به علل زير منحل شود:

 • تقليل سرمايه شركت به كمتر از حداقل قانوني (حداقل سرمايه شركت سهامي عام 5/000/000 ريال و حداقل سرمايه شركت سهامي خاص 1/000/000 ريال مي باشد).
 • در صورت انقضاي مدت شركت (بند 2 ماده 199 ل.ا.ق.ت)
 • از بين رفتن حداقل نصف سرمايه شركت بر اثر زيان هاي وارده به شركت (ماده 141 ل.ا.ق.ت)
 • در صورت ورشكستگي شركت.
 • از بين رفتن موضوع شركت يا غير ممكن شدن انجام موضوع شركت (بند 1 از ماده 199 ل.ا.ق.ت.)
 • در صورت ورشكستگي شركت.
 • در صورت تصميم مجمع عمومي فوق العاده مبني بر انحلال شركت.
 • انحلال شركت هب حكم دادگاه موارد مندرج در ماده 201 (ل.ا.ق.ت) ناظر به انحلال شركت از طريق دادگاه با درخواست ذينفع مي باشد.

شرایط انحلال شركت با مسئوليت محدود

ثبت شركت با مسئولیت محدود ممكن است بنا به علل زير منحل شود:

 • در صورت ورشکستگي شرکت(بند «الف» ماده 114 ق.ت).
 • در صورت تصميم همه شرکا (اقاله)؛
 • در صورتي که شرکت مقصودي را که براي آن تشکيل شده بود انجام داده يا انجام دادن آن غير ممکن شده باشد(بند «الف» 114 ناظر به ماده 93 ق.ت)؛
 • در صورت انتفاي تعدد شرکا، يعني در صورتي که به هر دليلي، بيش از يک شريک در شرکت باقي نماند؛
 • وقتي که شرکت براي مدت معيني تشکيل و مدت منقضي شده باشند(بند «الف» ماده 114 ق.ت)؛
 • در صورت ورشکستگي شرکت(بند «الف» ماده 114 ق.ت).
ادامه مطلب
تنظیم صورت جلسه

تصفيه و انحلال شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئوليت محدود

تعریف مدیر تصفیه در شرکتهای در حال انحلال

در قانون تجارت مدیر تصفیه چنین تعریف گردیده است:

کسی که امر تصفیه بر عهده اوست،  در قانون مدیر تصفیه نام دارد. در شرکت با مسئولیت محدود امر تصفیه بر عهده مدیران شرکت است، مگر اساسنامه شرکت ترتیب دیگری مشخص کرده باشد.

(م 213 ق.ت) طبق ماده 207 قانون تجارت وظیفه مدیران تصفیه خاتمه دادن به کارهای جاری شرکت و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت است. در اجرای این وظایف، مدیران تصفیه می‌توانند در صورت نیاز معاملات جدیدی برای شرکت انجام دهند.(م 208 ق.ت) همچنین حق دارند از طرف شرکت اقامه دعوا کنند؛ ماده 209 قانون تجارت  دعاوی مربوط به شرکت را با اجازه مجمع عمومی یا اساسنامه، به صلح خاتمه دهند و یا به داوری ارجاع دهند.(م 214 ق.ت)

وظایف مدیر تصفیه در شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

در این مطلب با یدبه این نکته اشاره شود ،مسلم است پس از این که شرکت منحل شد ، مدیران دیگر سمتی ندارند . و چون ممکن است شرکت کارهای ناتمامی داشته باشد، مطالبات و بدهکاری داشته یا اجناسی در انبار موجود باشد که باید به فروش برسد و حتی ممکن است دعاوی در محاکم داشته باشد و از همه مهمتر این که دارائی شرکت باید بین سهام داران تقسیم شود لذا وجود اشخاصی که نماینده شرکت در حال تصفیه باشند به جهت انجام این امور لازم است و این افراد را مدیران تصفیه گویند.

مدیر تصفیه که اغلب از اشخاص بصیر و مورد اعتماد انتخاب می شود باید عهده دار کلیه امور شرکت بوده و تعهدات شرکت را انجام دهد ، مطالبات را وصول کند و اگر لازم بود معاملاتی انجام دهد.البته مدیر تصفیه میتواند از بین اعضای هیئت مدیره یا سهامداران نیز انتخاب گردد.

ادامه مطلب
ثبت تغییرات شرکت در زنجان

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در خصوص ثبت شرکت و ثبت صورتجلسات انحلال شرکت میتوانید از کارشناسان مجرب موسسه حقوقی بین الملل مشاوره رایگان دریافت نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x