دانستن نکات مهم در زمینه انحلال شرکت مختلط سهامی در متن زیر همراه ما باشید تا در کم ترین زمان راهنمای شما باشیم و نکات حقوقی را به شما اموزش دهیم.

راهنمای انحلال شرکت مختلط سهامی

  •  وقتی که شرکت ، موضوع خود را انجام داده یا انجام آن ، غیرممکن شده باشد .
  •  وقتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل شده و مدت منقضی شده باشد .
  •  در صورتی که شرکت ورشکست شود .

برحسب تصمیم مجمع عمومی ، در صورتی که اساسنامه ، صریحاً به مجمع مزبور اختیار داده باشد که بدون نیاز به رضایت شرکای ضامن ، در مورد انحلال شرکت اتخاذ تصمیم نماید .

4- برحسب تصمیم مجمع عمومی و رضایت شرکای ضامن ، یادآوری می شود که در دو مورد اخیر ، تصمیم مجمع عمومی به اکثریت آراء اتخاذ خواهد شد .

5- در صورت فوت و محجوریت یکی از شرکای ضامن ، مشروط بر این که انحلال شرکت در این موارد ، در اساسنامه تصریح شده باشد .

6- هرگاه یکی از شرکای ضامن ، به دلایلی انحلال شرکت را از دادگاه تقاضا نماید و دادگاه آن دلایل را موجه تشخیص داده و حکم انحلال شرکت را صادر کند .

7- در صورتی که در اساسنامه برای مجمع عمومی ، حق تصمیم به انحلال معین نشده و بین مجمع عمومی و شرکای ضامن ، راجع به انحلال شرکت موافقت حاصل نشود و طرفداران انحلال ، از دادگاه انحلال شرکت را تقاضا کنند و دادگاه دلایل آنها را موجه تشخیص داده و به صدور حکم انحلال شرکت ، مبادرت نماید .

ادامه مطلب
انتخاب بازرس در شرکت ها

8- هرگاه یکی از شرکای ضامن ورشکست شود و مدیر تصفیه یا اداره تصفیه کتباً تقاشای انحلال شرکت را نموده باشد . توضیح این که در این مورد انحلال شرکت وقتی صورتی می گیرد که از تقاضای مزبور شش ماه گذشته و شرکت مدیر تصفیه یا اداره تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد . راجع به این موضوع ، قبلاً ( شماره 675 ) ، گفتگو شده است .

راهنمای انحلال شرکت مختلط سهامی

تصفیه پس از انحلال 

امور شرکت مختلط سهامی پس از انحلال ، باید تصفیه شود . این امر طبق مقررات مواد 202 تا 218 قانون تجارت ، به عمل می آید . مگر در مورد انحلال در اثر ورشکستگی ، که تابع مقررات راجع به ورشکستگی خواهد بود . موارد مزبور بعداً ، ( شماره 768 و بعد این کتاب و ش 78 و بعد ، ج 4 ) گفته خواهد شد .

مقررات جزائی در مورد شرکت مختلط سهامی 

1- هر کس نصاب قانونی قیمت سهام را رعایت نکند یا قبل از ثبت شرکت ، سهام یا گواهینامه موقت صادر نموده و به کسی تحویل دهد – یا قبل از تأدیه حداقل پنجاه درصد قیمت سهام ، سهم بی نام یا گواهینامه موقت بی نام صادر نماید یا قبل از تعهد تمام سرمایه و پرداخت لااقل یک سوم قیمت سهام یا تحویل تمام آورده های غیرنقدی ، تشکیل شرکت را اعلام کند ، با اظهارنامه و نوشته مدیر شرکت را ، دایر بر تأیید تعهد و تأدیه سرمایه و اسامی شرکاء و مقدار سرمایه پرداخت شده ، به اولین مجمع عمومی جهت تصویب تسلیم ننماید ، به جزای نقدی از پانصد ریال الی ده هزار ریال محکوم خواهد شد . بعلاوه باید خسارات وارد به شرکت و افراد را جبران نماید . و هرگاه عمل او مشمول کلاهبرداری باشد ، به مجازات آن نیز محکوم خواهد شد

ادامه مطلب
اخذ کد اقتصادی

2- حکم فوق درباره اشخاصی نیز مقرر است که برخلاف واقع ، خود را صاحب سهام یا قطعات سهام قلمداد کرده و در مجمع عمومی وارد شوند – یا در دادن رأی شرکت نمایند  یا سهامی را برای این که به طور تقلب استعمال شود ، به دیگری بدهند . در مورد این امور ، علاوه بر جزای نقدی مزبور ، می توان متخلف را به یک تا شش ماه حبس محکوم نمود .

3- هرکس سهامی را که نصاب قانونی قیمت سهام در آنها رعایت نشده – یا قبل از تشکیل شرکت صادر گردیده – یا سهام با نامی را که قبل از پرداخت پنجاه درصد قیمت آن ، صادر شده یا سهام شرکتی را که تشکیل آن قبل از تعهد تمام سرمایه و پرداخت لااقل یک سوم قیمت سهام و تحویل تمام آورده های غیرنقدی ، اعلام شده با علم به عدم رعیات قانون ، معامله کرده یا مشارکت در معامله داشته باشد یا قیمت آنها را اعلان نموده باشد ، به پانصد الی ده هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد . هرگاه عمل او مشمول کلاهبرداری باشد باید به مجازات آن نیز محکوم شود .

4- هرکس برخلاف حقیقت ، مدعی وقوع تعهد ابتیاع سهام یا تأدیه قیمتس هام شده یا وقوع تأدیه ای را که واقعیت ندارد ، اعلام یا جعلیاتی منتشر کند که به این وسایل ، دیگری را وادار به تعهد خرید سهام یا تأدیه قیمت سهام نماید .

اعم از این که عملیات مذکور مؤثر شده یا نشده باشد . – هرکس به طور تقلب ، برای جلب تعهد یا پرداخت قیمت سهام ، نام اشخاصی را برخلاف واقع ، به عنوانی از عناوین ، جزء شرکت قلمداد نماید . – مدیرهائی که ، با نبودن صورت دارائی یا به استناد صورت دارائی مزور ، منافع موهومی را بین صاحبان سهام تقسیم نموده باشد . کلاهبردار محسوب و به مجازات مقرر محکوم خواهد شد .

ادامه مطلب
شرایط عضویت در هیئت مدیره شرکت سهامی خاص ✔️
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x