جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
همان طور که در شرکت های تضامنی برای اینکه شرکای ضامن بتوانند جهت نقل و انتقال سهم الشرکه خود مبادرت کنند مستلزم اخذ مجوز از شرکای دیگر و تصویب آن در مجمع عمومی فوق العاده می باشند در شرکت های مختلط غیرسهامی هم همین طور است و برای اینکه نقل و انتقال سهام صورت بگیرد.

تصویب آن در مجمع عمومی فوق العاده و رضایت شرکای دیگر الزامی می باشد شایان ذکر است که شرکای با مسئولیت محدود هم بدون رضایت کتبی شرکای دیگر اجازه ندارند سهم الشرکه خود را به شخص دیگری نقل و انتقال دهند.

انتقال سهم الشراکه شرکت مختلط غیر سهامی

« هیچ شریک با مسؤولیت محدود نمی تواند ، بدون رضایت سایر شرکاء ، شخص ثالثی را با انتقال تمام یا قسمتی از سهم الشرکه خود به او ، داخل شرکت کند » ، لیکن چون قانون اضافه می کند ، « اگر یک یا چند نفر از شرکاء با مسئولیت محدود، حق خود را در شرکت، بدون اجازه سایرین کلاً یا بعضاً ، واگذار نمایند، شخص مزبور نه حق دخالت در اداره شرکت و نه حق تفتیش در امور شرکت را خواهد داشت » ، لذا می توان گفت که انتقال سهم الشرکه بدون رضایت به شرح فوق بین منتقل عنه و منتقل الیه ( انتقال دهنده و انتقال گیرنده ) معتبر خواهد بود .

نتیجه این که انتقال گیرنده می تواند منافع شرکت را ، که به سهم الشرکه تعلق می گیرد ، دریافت  کند و یا در  موقع انحلال شرکت حصه متعلقه را از دارائی شرکت بگیرد . ولی حق دخالت و تفتیش ( = بازرسی ) در اداره و در امور شرکت را ندارد .

ادامه مطلب
ثبت شرکت و برند در تفت

توضیح این که شریک با مسؤولیت محدود ، اگرچه ، به طوری که ( شماره 718 ) گفته خواهد شد ، حق دخالت در اداره امور شرکت مختلط غیرسهامی را ندارد ، لیکن حق نظارت در امور آن را ، دارد .

دو مطلب قابل ذکر وجود دارد :

1- منع مذکور ، راجع است به موردی که شریک با مسؤولیت محدود سهم الشرکه خود را به شخص ثالثی منتقل کند . قانون نسبت به موردی که شریک با مسئولیت محدود تمام یا قسمتی از سهم الشرکه خود را به یکی از شرکاء اعم از شریک ضامن یا شریک با مسئولیت محدود ، منتقل کند ، بیانی ندارد . می توان گفت که بهتر است ، انتقال سهم الشرکه شریک با مسؤولیت محدود به یکی از شرکای شرکت نیز ، با رضایت سایر شرکاء به عمل آید .

2- ممنوعیت انتقال سهم الشرکه بدون رضایت سایر شرکاء ، به شرح فوق الذکر ، هر چند به شریک با مسئولیت محدود راجع است ، لیکن باید گفت که به دلیل خصوصیت شرکت مختلط غیرسهامی که یک شرکت شخص است ( رجوع شود به شماره 782 ) و نظر به مسئولیتی که در برابر بدهی های شرکت متوجه شریک یا شرکای ضامن می باشد و اهمیتی که این امر از لحاظ شریک یا شرکای دیگر و خود شرکت دارد ، باید گفت که ممنوعیت مزبور شامل شریک ضامن نیز می شود و وی نیز می تواند بدون رضایت سایر شرکاء ، سهم الشرکه خود را به دیگری ، اعم از شخص ثالث یا یکی از شرکاء منتقل کند .

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x