جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
برای انتخاب هیأت مدیره و مدت مدیریت باید مجمع عمومی عادی را در برای انتخاب آن تشکی دهند. هر یک ازز اعضاء هیئت مدیره به همراه سمت و مدت تصدی در صورت جلسه مجمع عمومی عادی انجام می شود.

نحوه انتخاب هیأت مدیره و مدت مدیریت

انتخاب هیأت مدیره و مدت مدیریت، در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. ولی اولین هیأت  مدیره را، در بدو تأسیس شرکت، همان طور که ( شماره 35 ) گفته شد ، مجمع عمومی مؤسس انتخاب می کند.

چون در شرکت سهامی خاص، همان طور که (شماره 60) ذکر شد، تشکیل مجمع عمومی مؤسس الزامی نیست، لذا هرگاه در شرکت مزبور، مجمع مذکور تشکیل نشود، اولین هیأت مدیره، توسط سهامداران انتخاب می شود.

اعضای هیأت مدیره را، اعم از اصلی و علی البدل، مجمع عمومی عادی از بین سهامداران و مجمع عمومی مؤسس از بین خریداران سهام انتخاب می نمایند . انتخاب با اکثریت نسبی به عمل می آید.

همان طور که در بحث از مجامع عمومی ( شماره 141 ) ذکر شد، در مورد انتخاب اعضای هیأت مدیره، تعداد آراء هر رأی دهنده در عدد مدیرانی که باید انتخاب شوند ، ضرب می شود و حق رأی هر رأی دهند، برابر حاصل ضرب مذکور خواهد بود.

رأی دهنده می تواند آراء خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین دو یا چند نفری که مایل باشد تقسیم کند. مدت مدیریت در اساسنامه تعیین می شود. لیکن، به تصریح قانون، این مدت نباید از دو سال تجاوز کند.

اعضای هیأت مدیره پس از انتخاب شدن باید ، همان طور که ( شماره 37 ) گفته شد، کتباً قبول سمت نمایند. قبول سمت به خودی خود، دلیل بر این است که مدیر ، با علم به تکالیف و مسئولیتهای سمت خود، عهده دار آن گردیده است.

ادامه مطلب
جمعی بودن وظایف و اختیارات

کلیه اعمال و اقدامات مدیران شرکت سهامی در مقابل اشخاص ثالث نافذ و معتبر است و نمی توان به عذر عدم اجرای تشریفات مربوط به طرز انتخاب آنها ، اعمال و اقدامات آنان را غیر معتبر دانست.

یادآوری می شود که در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی عادی متضمن انتخاب اعضای هیأت مدیره است، باید یک نسخه از صورتجلسه مجمع جهت ثبت، به مرجع ثبت ارسال گردد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x