جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

هیأت مدیره باید اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزیند و انتخاب مدیر عامل و مدت مدیریت او را تعیین کند. در صورتی که مدیر عامل، عضو هیأت مدیره باشد، دوره مدیریت او از مدت عضویت او در هیأت مدیره بیشتر نخواهد بود. مدیر عامل شرکت نمی تواند در عین حال رئیس هیأت مدیره همان شرکت باشد، مگر با تصویب سه چهارم آراء حاضر در  مجمع عمومی انجام شود.

شرایط انتخاب مدیر عامل و مدت مدیریت

-«هیأت مدیره در هر موقع می تواند مدیرعامل را عزل نماید.» (ماده 124 لایحه اصلاح قانون تجارت و تبصره آن)

داشتن مدیر عامل برای شرکت سهامی عام یا خاص، الزامی است. در این خصوص تصریحی در لایحه مزبور مشاهده نمی شود. ولی این الزام، از عبارت اول ماده 124 فوق که هیأت مدیره را ملزم به انتخاب مدیر عامل می کند، مستفاد می گردد.

انتخاب مدیر عامل باید در جلسه رسمی هیأت مدیر به عمل آید. چون قانون اکثریت خاصی را برای انتخاب مدیرعامل مقرر نداشته، پس باید گفت که تعیین مدیرعامل،  مانند سایر تصمیمات هیأت مدیره، باید با اکثریت آراء حاضران در جلسه رسمی آن صورت گیرد. مگر آن که در اساسنامه اکثریت بیشتری مقرر شده باشد.

از قید « اقلاً » در بیان عبارت اول ماده مذکور، معلوم می شود که هیأت مدیره می تواند بیش از یک مدیرعامل برای شرکت انتخاب کند. مدیرعامل را می توان از بین اعضای هیأت مدیره یا سهامداران شرکت یا خارج از آن انتخاب کرد.

ادامه مطلب
ثبت تغییرات شرکت در مشهد

مدت زمان تصدی مدیر عامل

مدت مدیریت مدیرعامل را هیأت  مدیره تعیین می کند. ولی در موردی که مدیرعامل عضو هیأت مدیره باشد، مدت مدیرعامل بودن وی، نباید از مدتی که از عضویت او در هیأت مدیره باقی مانده است بیشتر باشد.

بنابراین هیأت مدیره می تواند مدت مدیریت چنین  مدیرعاملی را کمتر از مدت باقیمانده مزبور یا حداکثر برابر آن تعیین نماید. در غیر این مورد ظاهراً محدودیتی برای مدت دوره مدیرعاملی مشاهده نمی شود و هیأت مدیره در تعیین آن آزاد است. ولی در هر صورت مدیرعامل قابل عزل می باشد و هیأت مدیره در هر موقع می تواند وی را عزل کند. عزل مدیرعامل، مانند انتخاب وی با اکثریت آراء حاضران در جلسه رسمی هیأت مدیره صورت می گیرد.

در علت این امر که نباید مدت مدیریت مدیرعاملی که عضو هیأت مدیره هست، از مدت باقیمانده عضویت وی در هیأت مدیره بیشتر باشد، شاید بتوان  گفت که قانون، بدین وسیله خواسته است از طولانی تعیین شدن بی جهت مدت دوره مدیریت مدیرعاملی که عضو هیأت مدیره هست و احیاناً می تواند با اعمال نفوذ یا جلب نظر مساعد اکثریت هیأت مدیره، موجبات آن را فراهم نماید، جلوگیری کند.

یادآوری می شود که در جلسه ای که قرار است در آن انتخاب یکی از اعضای هیأت مدیره به سمت مدیرعامل شرکت مطرح گردد، طبیعتاً، چون منع قانونی وجود ندارد، عضو مزبور حق حضور و حق رأی خواهد داشت و می تواند به نفع خود رأی دهد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x