جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید
ارتباط رأی با سهام در شرکتها برای تعیین حق صلاحیت و میزان سود و زیان هر سهامدار در برابر شرکت تاثیر گذار است. یعنی هر سهامدار به میز سهامی که دارد از سود و زیان شرکت بهره مند می شود.

چگونگی ارتباط رأی با سهام در شرکتها

ارتباط رأی با سهام در شرکتها اگرچه لایحه اصلاح قانون تجارت، همان طور که (شماره 39) ذکر شد، فقط در مورد مجمع عمومی مؤسس مقرر می دارد  که «هر سهم دارای یک رأی است» و چنین حکمی را در مورد مجمع عمومی فوق العاده و عادی بیان نمی کند. لیکن می توان گفت که به « اتحاد طریق» در مجامع عمومی اخیر نیز، مانند مجمع عمومی مؤسس، هر سهم دارای یک رأی خواهد بود.

توضیح این که «اتحاد طریق» آن است که در مورد حکم موضوعی، نصی در دست باشد و علت حکم از آن نص، استنباط گردد و همان علت در مورد موضوع دیگری که حکم آن مسکوت است، موجود باشد. در این صورت حکم موضوع دوم نیز همان حکم موضوع اول خواهد بود.

نص موجود در مورد حق رأی در مجمع عمومی مؤسس، تبصره ماده 75 قانون مزبور است که مقرر می دارد «در مجمع عمومی مؤسس، کلیه مؤسسین و پذیره نویسان حق حضور و حق رأی دارند و هر سهم دارای یک رأی است».

چنین استنباط می شود که علت هر سهم یک رأی داشتن در مجمع عمومی مؤسس، این است که کلیه مؤسسین و پذیره نویسان در ابراز رأی جهت تصمیم گیری مجمع مزبور، به نسبت سهم و سرمایه خود، امکان مشارکت و عمل داشته باشند و همین علت در حضور و ابراز رأی در مجمع عمومی عادی و فوق العاده نیز وجود دارد. لذا حکم تبصره ماده 75 در مورد این دو مجمع نیز قابل اجرا بوده و در آنها هر سهم یک رأی خواهد داشت .

ادامه مطلب
نمایندگی و حق امضای مدیرعامل

لازم است به امر دیگری هم توجه شود و آن این که شرکت سهامی، یک شرکت سرمایه می باشد. در شرکتهای سرمایه اصولاً میزان رأی به نسبت سرمایه است . کما این که در شرکت با مسئولیت محدود که از شرکتهای سرمایه ای است قانون تجاری، در درجه اول، میزان رأی شرکاء را به نسبت سرمایه مقرر داشته است.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x