جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

توضیحاتی در خصوص کارت بازرگانی را می توانید در کم ترین زمانو کاملاً اختصاصی با قیمتی تاثیرگذار از کارشناسان مجرب بین الملل دریافت کنید . ما همواره با پشتیبانی 24 ساعته همراه شما خواهیم بود. در ادامه نکات مهمی را ارائه خواهیم کرد تا راهنمای صفرتا صد شما باشد.

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی کارتی است که به دارنده ی آن اجازه ی صادرات و واردات کالاهای مجاز طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران را می دهد. این کارت هم میتواند به صورت حقوقی باشد هم حقیقی.

از زمان صدور کارت بازرگانی به مدت 1 سال اعتبار دارد و بعد از آن قابلیت تمدید شدن مجدد را داراست . شرایط لازم برای صدور کارت بازرگانی به شرح زیر است:

کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت برای آقایان . حداقل سن 23 سال تمام . حداقل مدرک تحصیلی دیپلم . و معرفی آدرسی که سند 6 دانگ یا اجاره نامه ی محضری داشته باشد.

اخذ کارت بازرگانی

انواع کارت بازرگانی

کارت بازرگانی تجاری

بر اساس تعریف گمرک،کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصی حقوقی،می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد،حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.

کارت بازرگانی خدماتی

کارت بازرگانی خدماتی، برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت خدماتی دارند صادر می شود.اشکار است که دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند کالا وارد نمایند.

کارت بازرگانی موردی

این کارت،تنها برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای یک بار خواهان ترخیص کالاهای خود باشند صادر می گردد.

کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی

این نوع کارت،برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستند صادر می شود.دارندگان این کارت می توانند فقط تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را وارد نموده و پس از تولید صادر نمایند.

کاربرد کارت بازرگانیاز کارت بازرگانی می توان در مواردی مانند ثبت کردن سفارش مرخص نمودن کالا واردات از منطقه های ازاد و صادر نمودن تمامی کالاهای مجاز و همچنین برای ثبت کردن برند لاتین(ثبت علامت تجاری غیر فارسی) استفاده کرد.

روش اخذ کارت بازرگانی :

 1. اخذ دفاتر پلمپ تجاری و کپی از صفحه ی اول آن و برای اخذ کارت بازرگانی برای شرکتها کپی مدارک ثبتی شرکت نیز نیاز میباشد.
 2. ارائه ی اظهارنامه ی کارت بازرگانی به اداره ی ثبت شرکتها
 3. گواهی دفاتر پلمپ و 5 عدد نامه ی دارایی که شامل نامه ی بانک، گمرک ، عدم سوء پیشینه ، گواهی امضا و دارایی میباشد و ارائه ی آنها به اتاق بازرگانی. پس از آن اتاق بازرگانی براساس مدرک تحصیلی برای متقاضیان کلاس برگزار میکند.

هرشخص حقیقی یا حقوقی با داشتن این کارت می تواند جهت اخذ این کارت اقدام نماید.حقیقی یعنی به صورت شخصی و حقوقی یعنی به صورت شرکت اقدام نمایند.

کارت بازرگانی کارتی است که به دارنده آن اجازه ی صادرات و واردات کالاهای مجاز طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران را می دهد. این کارت هم میتواند به صورت حقوقی باشد هم حقیقی. از زمان صدور کارت بازرگانی به مدت 1 سال اعتبار دارد و بعد از آن قابلیت تمدید شدن مجدد را داراست .

این کارت توسط اتاق بازرگانی محل تجارتخانه یا شرکت متقاضی زیر نظر وزارت صنایع و معادن ایران صادر شده و باید به تائید وزارت بازرگانی برسد.

کاربرد کارت بازرگانی

 •  ثبت سفارش جهت واردات کالا و ترخیص آن
 • حق العمل کار گمرک علاوه بر کارت حق العمل کاری کارت بازرگانی را هم بایستی داشته باشد.
 • صادرات همه کالاهای مجاز.
 • واردات از مناطق آزاد مانند جزیره کیش،جزیره قشم،بندر چابهار،اروند رود،بندر انزلی،ارس.
 • ثبت نام تجاری لاتین.
 • صدور گواهی مبدا.
 •  صدور ویزای تجاری .
 •  شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی.
 • بهره مندی از یارانه صادرات .
 •  امکان ارتباط با بازرگانان خارجی .
 • دارنده کارت چنانچه شخص حقیقی باشد ، به عنوان تاجر شناخته می شود. فایده ی این امر در این است که تجار دارای امتیازات خاص و ویژه ای به نسبت افراد عادی هستند که صاحب کارت بازرگانی نیز از آن بهره مند خواهد شد.
ادامه مطلب
اعتبارات اسنادی LC

کارت بازرگانی و الزام دریافت آن

کارت بازرگانی نوعی مجوز می باشد که طبق مقررات و قوانین ایران به منظور تجارت و واردات و صادرات کالا ضروری می باشد.در کشور ایران تنها بازرگانانی می توانند در واردات و صادرات شرکت نمایند که دربردارنده کارت بازرگانی باشند.

بازرگانانی که درخواست صدور کارت بازرگانی می نمایند بایستی مطابق فرم های چاپ شده از جانب اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دونفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند.

صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان و شرکت های خارجی وابسته به معامله متقابل می باشد.

یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی اعطا می شود که کشور آن ها هم به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی دهند.

فواید کارت بازرگانی

مطابق قوانین و آیین نامه های مربوط، دربرداشتن کارت بازرگانی برای کارهای زیر ضروری است:

 • ثبت سفارش و ترخیص كالا.
 •  واردات از مناطق آزاد.
 •  مبادرت به حق العمل كاری در گمرك.
 •  صادرات هر نوع کالاهای مجاز.

مزایای اخذ کارت بازرگانی

 • به فضای اقتصادی نظم می دهد.
 • فعالان اقتصادی از نظر نوع فعالیت اقتصادی از طریق کارت طبقه بندی می شوند.
 • در برداشتنن کارت بازرگانی  سبب اعتبار بین المللی فعالان اقتصادی می گردد.
 • اخذ کارت بازرگانی همانند شناسنامه ای برای اعضای اتاق های بازرگانی برای معرفی خود به شرکای داخلی و خارجی است و زبانی شناخته شده است.
 • اخذ کارت بازرگانی سبب آسان تر شدن کسب و کار میان فعالان اقتصادی می شود.
 • اخذ کارت بازرگانی سبب بهره مندی از یارانه صادرات می شود.
 • اخذ کارت بازرگانی سبب ایجاد ارتباطات سازنده میان فعالان اقتصادی در سطح داخلی و بین المللی می گردد.
 • اخذ کارت بازرگانی کلید ورود به باشگاه جهانی بازرگانی می باشد.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

علاوه بر کارهایی که برای انجام دادن آنها داشتن کارت بازرگانی ضرورت دارد، قانونگذار مواردی را نیز بر شمرده است که برای انجام دادن آنها نیازی به داشتن این کارت نیست. در واقع، بر اساس قانون، موارد معافیت از داشتن این کارت عبارت است از:

 •  شركت تعاونی مرزنشینان.
 • ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی كه در بین سواحل ایران و سایر كشورها در تردد هستند.
 •  پیله وران.
 •  كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور در صورت داشتن كارنامه شغلی از وزارت كار.

مدارک تمدید کارت بازرگانی

الف-  اشخاص حقیقی

 1. یک جلد از اظهار نامه اصلی مه در ادارات بازرگانی ثبت شده باشد و اداره ثبت هم آن را تایید کرده باشد( با داشتن امضای درخواست کنده کارت بازرگانی و مدرک اصلی پلمپ دفاتر از سازمان ثبت شرکت)
 2. ارائه برگه عدم سو پیشینه که حداقل 6 ماه پیش صادر شده باشد.
 3. در جلد از برگه تکمیل شده جهت کارت بازرگانی و عضویت منتشر شده (در سایت پر شده باشد با مهر و امضای درخواست کننده  و به امضا و تایید دفتر اسناد در آمده باشد)
 4. برگه اصلی ترازنامه مالیاتی که مطابق بخش 186 ماده قانون مالیات هیچ گونه ممنوعیتی در اخذ کارت بازرگانی وجود ندارد
 5. کپی کارت شناسایی به همراه اصل  آن برای اینکه مطابقت داده شود
 6. سه عدد عکس از متقاضی بصورت سه در چهار و ساده جدید و تمام رخ
 7. اصل و کپی اخرین مدرک تحصیلی اخذ شده تقدیم گردد

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی

ب-اشخاص حقوقی

 1. ارائه دو صفحه فرم کارت بازرگانی(پرینت از سامانه هوشمند بازرگانی فرم د)به همراه امضاء مدیر عامل و مهر شرکت،ضمناَ در صورت تغییر مدیر عامل این فرم توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضا شود.
 2.  ارائه اصل مفاصا حساب مالیاتی آخرین سال عملکرد(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی)مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری(به آدرس دفتر مرکزی شرکت)به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال 79 به بعد.
 3. در صورت تکمیل صفحات کارت بازرگانی یا تغییر مدیر عامل ارائه دو قطعه عکس شش در چهار(جدید،تمام رخ،ساده)
 4. ارائه گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی درسال جاری(به آدرس مندرج کارت بازرگانی)به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال 79 به بعد.
 5. ارائه اظهارنامه عملکرد سال های 90،91،92،93 به همراه چهاردوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های 90،91،92 و. 93 و 94 و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره اول سال 95،در صورت عدم مشمولیت قانون مالیات بر ارزش افزوده ،نامه عدم مشمولیت از حوزه مالیاتی مربوطه اخذ گردد.
 6. در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی شرکت ارائه اجاره نامه محضری و یا اجاره نامه تمدید شده به همراه کد رهگیری از الزامات می باشد.
 7. یک برگ رونوشت روزنامه رسمی در مورد تغییرات شرکت(در صورت هر گونه تغییرات)
ادامه مطلب
پروانه کسب

کارت بازرگانی  

شرایط لازم برای دریافت کارت بازرگانی

ماده ۱۰ «آیین نامه مقررات صادرات و واردات» مصوب 1373 مقرر کرده است که اشخاص حقیقی ایرانی برای گرفتن کارت بازرگانی باید حداقل ۲3 سال تمام سن داشته باشند. همچنین، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه برای مردان ضروری است.

داشتن 3 سال سابقه فعالیت های تجاری یا تولیدی هم لازم است. البته این سابقه باید به تایید 2 نفر از دارندگان کارت بازرگانی برسد یا اینکه فرد مجوز تولیدی داشته باشد که یکی از وزارتخانه مرتبط صادر کرده باشد.

داشتن محل کسب (متناسب با رشته فعالیت)، ثبت شرکت اعم از ملکی یا استیجاری، دارا بودن دفاتر قانونی با ارائه اظهار نامه های ثبتی و نیز حساب جاری معتبر نزد یکی از بانک های عامل کشور از دیگر شرایطی است که اشخاص حقیقی برای دریافت کارت بازرگانی باید داشته باشند.

نداشتن اشتغال تمام وقت و هم چنین رابطه استخدامی با وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه، عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب و نداشتن محکومیت کیفری هم از دیگر شرایط لازم برای این کار است. در ضمن، هر شخص، اعم از حقوقی و حقیقی، نمی تواند بیش از یك كارت بازرگانی داشته باشد.

اشخاص حقیقی غیرایرانی نیز برای گرفتن کارت بازرگانی در کشور ما باید همه این شرایط را داشته باشند، مگر کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه. البته داشتن پروانه کار و اقامت معتبر نیز برای این افراد لازم است.

مدارک مورد نیازجهت تشکیل پرونده کارت بازرگانی

الف- اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی برای تشکیل پرونده با هدف دریافت کارت بازرگانی باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • درخواست صدور كارت بازرگانی.
 • تصویر مدرك تحصیلی (حداقل دیپلم)
 • تصویر كارت ملی.
 • تكمیل یک برگ فرم عضویت اتاق (فارسی و انگلیسی)
 • تعهدنامه عضویت در اتاق بازرگانی.
 • تكمیل 2 برگ فرم مشخصات بازرگانی.
 •  اصل و تصویر فرم بانك مبنی بر حسن اعتبار بانكی.
 •  تكمیل فرم مشخصات فردی و اعلام معرف ها و تصویر كارت بازرگانی به انضمام نامه كتبی از معرف ها مبنی بر تایید سابقه تجاری بیش از 3 سال (دارندگان مدارك دانشگاهی و همچنین دارندگان مجوز تولید از یكی از وزارتخانه های تولیدی نیاز به معرف ندارند)
 •  اصل و تصویر فرم تعهدنامه دریافت كارت بازرگانی و تصدیق امضای متقاضی از سوی دفاتر اسناد رسمی.
 • دو برگ اصل اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی كه به گواهی اداره ثبت شركت ها رسیده باشد.
 •  اصل و تصویر گواهی پلمب دفاتر از اداره ثبت شركت ها.
 • اصل و تصویر گواهی عدم سوء پیشینه.
 •  5 قطعه عكس 4×3.
 •  تصویر از تمامی صفحات شناسنامه متقاضی و رویت اصل آن (2 سری)
 •  تصویر كارت پایان خدمت و معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رویت اصل آن.
 •  تصویر از تمامی صفحات سند مالكیت شش دانگ یا ارائه اجاره نامه محضری محل كار.
 • اصل و تصویر فیش های واریزی مربوط.

ب- اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی نیز برای تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی و عضویت در اتاق بازرگانی باید مدارک زیر را فراهم کنند:

 • تكمیل 3 برگ فرم عضویت اتاق و تعهدنامه عضویت در اتاق.
 •  تكمیل 5 برگ فرم مشخصات بازرگانی.
 •  اصل و تصویر فرم بانكی مبنی بر حسن اعتبار بانكی.
 •  تصویر مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)
 •  تصویر کارت ملی.
 •  اصل و تصویر فرم تعهد نامه دریافت كارت بازرگانی و تصدیق امضای منقاضی از سوی دفاتر اسناد رسمی.
 •  اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی كه به تایید اداره ثبت رسیده باشند.
 •  اصل و تصویر گواهی پلمب دفاتر از اداره ثبت شركت ها.
 •  اصل و تصویر گواهی عدم سوء پیشینه.
 •  چهار قطعه عكس 4*6.
 •  تصویر تمامی صفحات شناسنامه (سن متقاضی حداقل 18 سال تمام) و رویت اصل.
 •  تصویر كارت پایان خدمت یا تصویر معافیت از خدمت سربازی برای آقایان و رؤیت اصل آن.
 •  كپی از كلیه صفحات سند مالكیت ششدانگ، یا ارائه اجاره نامه مخصوص محل كار.
ادامه مطلب
رتبه بندی شرکت ها | اخذ گرید EPC

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل در  ارتباط باشند.

شرایط صدور کارت بازرگانی :

 • داشتن محل کسب : سند 6 دانگ دراتاق بازرگانی قابل رویت باشد، در صورت استیجاری بودن اجاره نامه رسمی در اتاق بازرگانی قابل رویت باشد.
 • داشتن حداقل 21 سال تمام
 • برگ پایان خدمت ویا برگ معافیت  برای آقایان
 • داشتن حساب جاری معتبر در یکی از بانک های کشور
 • داشتن مدرک دیپلم
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • داشتن دفاتر پلمپ

مراحل اخذ کارت بازرگانی:

 • 1-اخذ دفاتر پلمپ تجاری و کپی از صفحه ی اول آن و برای اخذ کارت بازرگانی برای شرکتها کپی مدارک ثبتی شرکت نیز نیاز میباشد.
 • 2-ارائه ی اظهارنامه ی کارت بازرگانی به اداره ی ثبت شرکتها
 • 3-گواهی دفاتر پلمپ و 5 عدد نامه ی دارایی که شامل نامه ی بانک، گمرک ، عدم سوء پیشینه ، گواهی امضا و دارایی میباشد و ارائه ی آنها به اتاق بازرگانی الزامی می باشد.

پس از آن اتاق بازرگانی براساس مدرک تحصیلی برای متقاضیان کلاس های توجیهی جهت امور بازرگانی برگزار می کند.

مزایای اخذ کارت بارزگانی

کارت بازرگانی مجوزی است که علاوه برامکان انجام فعالیتهای بازرگانی مزایای زیر را نیز برای دارنده آن در بر دارد:

 • امکان ثبت علائم تجاری و برندهای غیر فارسی
 • امکان حضور در نمایشگاه های بین المللی
 • ثبت سفارش کالا
 • صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی به کشور
 • انجام امور حق العمل کاری در گمرک
 • ترخیص کالا از گمرکات کشور
 • واردات کالاهای مجاز از مناطق آزاد تعریف شده

حق العملکاری

اعتبار مجوز حق العمل کاری 1 سال می باشد و درصورت تمایل برای تمدید کارت ، با ارائه درخواست و بررسی از سوی گمرک جهت نبود تخلف در پرونده کاری پروانه برای یکسال دیگر تمدید می گردد.

پروانه حق العمل کاری از هر گمرکی که درخواست داده شده باشد صادر می گردد و درصورتی که شخص بخواهد در گمرکهای متععد فعالیت کند باید در خواست خود را به اداره کل گمرک کشور تسلیم کند. البته صدور کارت حق العملکاری در هر گمرک دارای ظرفیت خاصی می باشد که از سوی اداره کل بررسی می گردد.

حق العمل كاران  به 2 گروه  تقسیم می شوند و  از آنان وجه الضمان نقدي يا تضمين بانكي با توجه به نکات زیر اخذ می گردد:

حق العمل کارانی که  درآمد غيرخالص حق العمل كاري آنها در یک سال  تا چهارصد هزار ريال باشد  به میزان يكصد هزار ريال.

حق العمل کارانی که  درآمد غيرخالص حق العمل كاري  آنها در یک سال بیش از چهارصد هزار ريال باشد به میزان  دويست هزار ريال. مبالغ  وجه الضمانی که دریافت می گردد تا زمانی  كه حق العمل كار در گمرك به فعالیت خود ادامه می دهد به حساب بانکی مشخصی  واریز و سود  حاصل از آن به صاحب وجه تعلق می گیرد . لازم به ذکر است که درصورت افزایش درآمد حق العمل کار در یک سال نسبت به سال قبل ، در هنگام تمدید کارت باید میزان تضمین خود را با توجه به کارکرد سال افزایش دهد.

نکات دریافت کارت بازرگانی

 • افرادی که به صورت تمام وقت در ادارات دولتی کار میکنند نمیتوانند این کارت را دریافت کنند.
 • هر فرد حقیقی یا حقوقی میتواند تنها یک کارت بازرگانی داشته باشد
 • برای هر ملک تنها یک کارت بازرگانی تعلق میگیرد
 • سند مالکیت یا برگه اجاره و نشانی داده شده در اظهار نامه همچنین ترازنامه مالی باید باهم برابری کنند.
 • درخواست کننده کارت بازرگانی در تمام مراحل اخذ ان باید حاضر باشد.

شما عزیزان در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در خصوص اخذ کارت بازرگانی تنها با یک تماس بدون دردسر و قانونی تمامی امور را فراخواهید گرفت . ما پشتیبان صد درصد در فرآیند اخذ کارت بازرگانی خواهیم بود.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x