اخذ پروانه بهره برداری بر اساس آخرین قوانین سال 1403

زمان اخذ پروانه بهره برداری

ماهیت پروانه بهره‌ برداری در قالب مجوزی است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به متقاضیان واجد شرایط  در زمان تاسیس واحدهای صنعتی، به منظور تولید کالاهای مجاز، صادر می‌ شود و می تواند مجوزی باشد که برای شروع فعالیت تولیدی در واحدهای صنعتی موضوعی الزامی است. پروانه بهره برداری مدرکی می باشد که برای هر نوع صنفی به آن واحد اعطا می شود. از این رو بهتر است اخذ پروانه بهره برداری را با مشاوره رایگان مشاوران حقوقی ثبت بین الملل انجام دهید که برای افزایش اطلاعات در این زمینه در ادامه متن زیر به آن می پردازیم تا راهنمای مناسب شما عزیزان در این مسیر باشد.

پروانه بهره برداری چیست

راه‌ اندازی واحدهای صنعتی مانند کارخانه‌ ها، نیازمند طی کردن مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم است. یکی از این مجوزهای ضروری، پروانه بهره‌ برداری است که به واحدهای صنعتی دارای جواز تأسیس، پس از تکمیل مراحل ساخت و تجهیز و انجام تولید آزمایشی، جهت آغاز فعالیت و تولید محصول اعطاء می‌ شود.

اخذ پروانه بهره‌ برداری از جمله الزامات قانونی برای فعالیت واحدهای صنعتی است. البته فرآیند صدور این پروانه در ایران نسبت به برخی از کشورهای توسعه یافته، پیچیده‌تر بوده و ممکن است متقاضیان را درگیر خود کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط، مدارک، فرآیند صدور و محدودیت‌ های مربوط به پروانه بهره‌ برداری، می‌توانید با کارشناسان و وکلای ثبتی بین الملل در تماس بوده و تمامی آنچه که نیاز به داستن آن دارید را دریافت کنید. این مجتمع حقوقی با مراجعبه مراکز ذی صلاح مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت یا اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه مورد تقاضای اخذ پروانه بهره برداری شما می تواند بهترین راه باری سپری کردن سیر دریافت مجوزهای شما باشد.

سامانه اخذ پروانه بهره برداری

در ایران، صدور پروانه بهره‌ برداری بر عهده سازمان‌ ها و نهادهای مختلفی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، و در برخی موارد، ریاست جمهوری است. هر یک از این سازمان‌ ها و نهادها بر اساس نوع فعالیت واحد صنعتی، وظایف و اختیارات خاص خود را در صدور پروانه بهره‌ برداری دارند.

در حالی که اخذ پروانه بهره‌ برداری برای واحدهای صنفی در اکثر کشورها وجود دارد، فرآیند و زمان صدور این پروانه و همچنین تعداد مراحل اداری آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. به طور کلی، در ایران، فرآیند صدور پروانه بهره‌ برداری نسبت به برخی از کشورهای توسعه یافته، پیچیده‌ تر و زمان‌ برتر است.

نحوه دریافت پروانه بهره برداری
نحوه دریافت پروانه بهره برداری

نحوه دریافت پروانه بهره برداری

برای دریافت پروانه بهره‌ برداری باید مراحلی را بپیمایید که در زیر تمامی مراحل را به شما توضیح می دهیم تا بتوانید اقدامات مربوط به دریافت پروانه بهره برداری را خود انجام دهید.

ابتدا باید ثبت درخواست در سامانه بهین‌ یاب را انجام داده. در این مرحله متقاضیان باید ابتدا در سامانه بهین‌یاب behinyab.ir ثبت‌ نام کرده و نسبت به تکمیل فرم درخواست پروانه بهره‌ برداری اقدام نمایند.

ارائه مدارک مورد نیاز به جهت دریافت پروانه بهره برداری موضوعی مهم است البته مدارک متعددی از جمله مدارک مربوط به شرکت، مدارک مربوط به محل استقرار، مدارک مربوط به ماشین‌ آلات و تجهیزات، مدارک مربوط به نیروی انسانی باید توسط متقاضی ارائه شود.

مراحل بررسی و صدور پروانه بهره برداری در سامانه انجام می شود، در کل پس از تکمیل مدارک و ارسال درخواست در سامانه، مدارک توسط کارشناسان مربوطه بررسی و در صورت تایید، پروانه بهره‌ برداری صادر خواهد شد.

از نکات مهمی که باید در زمان اخذ پروانه بهره برداری به آن توجه داشته باشید، نحوه انجام و اخذ آن در کم ترین زمان است. البته باید بگوییم که شما می توانید دریافت پروانه بهره برداری را به موسسات حقوقی مجرب و کاربلد در این زمینه ارائه کرده و تمامی نکات را از آن ها دریافت کنید و نگرانی از بابت انجام امور نداشته باشید.

مدارک برای دریافت پروانه بهره‌ برداری

 • مدارک مربوط به شرکت (آگهی تأسیس، اساسنامه، آخرین تغییرات شرکت )
 • مدارک مربوط به محل استقرار  شامل: سند مالکیت یا اجاره‌ نامه، پایان کار ساختمانی
 • مدارک مربوط به ماشین‌ آلات و تجهیزات به همراه فاکتور خرید و لیست ماشین‌ آلات
 • مدارک مربوط به نیروی انسانی (لیست پرسنل، بیمه)
 • سایر مدارک مورد نیاز مانند: گواهی عدم سو پیشینه، مجوزهای زیست‌ محیطی

هزینه‌ ها و زمان صدور پروانه بهره‌ برداری

هزینه صدور پروانه بهره‌ برداری بر اساس نوع فعالیت و ظرفیت واحد صنعتی متغیر است. زمان صدور پروانه نیز به طور معمول بین 1 تا 2 ماه به طول می‌انجامد.

پیگیری و استعلام پروانه بهره‌ برداری با کد ملی

متقاضیان می‌ توانند با مراجعه به سامانه بهین‌ یاب و وارد کردن کد ملی خود، نسبت به مشاهده وضعیت درخواست، پیگیری مراحل صدور پروانه و همچنین استعلام اصالت پروانه بهره‌ برداری اقدام نمایند.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا امکان تصور این موضوع که دریافت یک پروانه بهره برداری کار ساده و بدون تخصصی است، باید به شما بگوییم که اگر چه این کار ساده خواهد بود، اماامور خاصه خود را شامل می شود و شما برای انجام این کار باید تخصص لازم را داشته و مهم تر از آن  از وکلای حقوقی بین الملل می باشد، در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و تمامی این موارد بر روی زمان دریافت این پروانه بهره برداری تاثیر گذاشته و آن را طولانی کند.

شروط دریافت پروانه بهره برداری

همانطور که پیش‌ تر گفته شد، پروانه بهره‌ برداری سندی است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به واحدهای صنعتی دارای جواز تاسیس، پس از تکمیل مراحل ساخت و تجهیز و انجام تست‌های تولیدی، جهت آغاز فعالیت تولیدی اعطاء می‌شود. برای اخذ این پروانه، متقاضیان باید شرایط خاصی را دارا باشند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

شرایط کلی برای دریافت پروانه بهره‌ برداری شامل مواردی است که باید برای رسیدن به اهدافتان و پیشبرد آنچه در سر دارید و می خواهید پیاده سازی کنید را شامل می شود.

نخستین قدم در مسیر دریافت پروانه بهره‌ برداری، اخذ موافقت اصولی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و سپس دریافت پروانه بهره برداری جهت احداث برای واحد صنعتی مورد نظر است.

پس از اخذ پروانه احداث، متقاضی باید مراحل ساخت و تجهیز واحد صنعتی را مطابق با ضوابط و مقررات مربوطه به اتمام برساند. این امر شامل نصب ماشین آلات خطوط تولید، تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز و همچنین آماده‌سازی فضای تولیدی می‌شود.

استخدام نیروی انسانی در مسیر دریافت واحد صنعتی باید بر اساس نوع فعالیت و ظرفیت تولیدی خود، نسبت به استخدام نیروی انسانی متخصص و ماهر اقدام کند. لیست پرسنل و مدارک مربوط به آنها از جمله مدارکی است که در فرآیند صدور پروانه بهره‌ برداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انجام تولید آزمایشی: قبل از درخواست صدور پروانه بهره‌ رداری، واحد صنعتی باید نسبت به تولید آزمایشی محصول خود اقدام کند. این امر نشان‌ دهنده توانایی و آمادگی واحد برای تولید انبوه و ارائه محصول با کیفیت به بازار است.

ارائه مدارک و مستندات: متقاضی باید پس از تکمیل مراحل فوق، نسبت به جمع‌ آوری و ارائه مدارک و مستندات لازم به سامانه مربوطه اقدام کند. این مدارک شامل جواز تاسیس، پروانه احداث، مدارک مربوط به محل استقرار واحد، مدارک مربوط به ماشین آلات و تجهیزات، لیست پرسنل، نتایج تولید آزمایشی است.

نکات تکمیلی در خصوص دریافت پروانه بهره برداری

در صورت وجود نقص یا ایرادی در مدارک ارائه شده، فرآیند صدور پروانه بهره‌برداری با تاخیر مواجه خواهد شد.

متقاضی می‌تواند با مراجعه به سامانه بهین یاب https://behinyab.ir/ از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط، مدارک و سایر جزئیات مربوط به اخذ پروانه بهره‌برداری، می‌توانید به وب‌سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت یا اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه مراجعه کنید.

برای گرفتن پروانه بهره برداری یا همان مجوز سازمان ها و نهاد های مختلفی  مانند وزارت بهداشت و ریاست جمهوری در کشور ما وجود دارد.

به طور کلی در تمامی کشور ها گرفتن پروانه بهره برداری برای واحد های صنفی وجود دارد اما زمان گرفتن پروانه بهره برداری و تعداد فرآیندهای آن وجود دارد. همانطور که در قبل گفته شد واحد صنعتی به مکانی که مالک می تواند در آنجا به انجام یک یا چند فعالیت صنعتی بپردازد گفته می شود و پروانه بهره برداری به تمام واحدهای صنعتی ای که اقدام های اولیه را انجام داده اند داده می شود و هم چنین باید ممنوع بودن پروانه بهره برداری برای اطراف تهران و اصفهان (شعاع 120 کیلومتری تهران و شعاع 50 کیلومتری اصفهان) را در نظر گرفت.

مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری

مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری با توجه به مدت زمان سپری شده به منظور اخذ مجوز فعالیت و بازدید کارشناسان و اعلام نتیجه کارشناسی آنها ، مشخص می شود ولی به صورت کلی از زمان تقاضا تا زمان صادر شدن پروانه بهره برداری باید مراحل اداری و مختلفی سپری شود که هر کدام یک از آنها به تنهایی زمان بر می باشد. به همین سبب مدت زمان اخذ پروانه بهره برداری حدود 40 روز کاری می باشد.

مزایای پروانه بهره برداری

پروانه بهره‌ برداری، سندی ارزشمند است که به صاحبان واحدهای صنعتی اعطاء می‌شود و دروازه‌ ای به سوی برخورداری از مزایای متعدد را برای آنها می‌ گشاید. در این نوشتار، به برخی از مهم‌ ترین مزایای این پروانه اشاره می‌کنیم:

دارندگان پروانه بهره‌ برداری می‌توانند از تسهیلات بانکی دولتی با نرخ مصوب تولیدی بهره‌ مند شوند. این امر، گامی مهم در جهت تامین منابع مالی مورد نیاز برای توسعه و رونق فعالیت‌ های تولیدی است.

واحدهای صنعتی جدید که موفق به اخذ پروانه بهره‌ برداری شده‌اند، از معافیت‌ های مالیاتی برخوردار می‌شوند. این معافیت‌ها، انگیزه‌ای قوی برای سرمایه‌ گذاری در بخش صنعت و ایجاد اشتغال به شمار می‌رود.

در صورتیکه واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌ برداری باشد، امکان بخشش جریمه وام‌ های دریافتی و همچنین پرداخت آن به مدت یک سال وجود دارد. این امر، در شرایط اقتصادی کنونی که بازپرداخت وام‌ها با چالش‌ هایی روبرو است، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

برای ثبت برند و حفاظت از نام تجاری، ارائه پروانه بهره‌ برداری الزامی است. این امر، به صاحبان صنایع کمک می‌ کند تا هویت و اعتبار برند خود را در بازار ارتقا دهند.

اجرای طرح‌ های انتقال و توسعه در واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری، مشمول معافیت‌ های مالیاتی می‌ شود. این امر، زمینه را برای رشد و پیشرفت واحدهای صنعتی و افزایش تولید فراهم می‌ کند.

دارندگان پروانه بهره‌ برداری می‌ توانند مجوز واردات ماشین‌ آلات خط تولید مستعمل را با شرایط آسانتر دریافت کنند. این امر، به نوسازی و تجهیز واحدهای صنعتی به فناوری‌ های جدید کمک می‌ کند.

واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌ برداری می‌توانند مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی را از پالایشگاه‌ ها و شرکت‌ ها به قیمت دولتی تهیه کنند. این امر، در کاهش هزینه‌ های تولید و افزایش سودآوری واحدهای صنعتی نقش بسزایی دارد.

در صورتیکه واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌ برداری اقدام به صادرات محصولات خود کند، از معافیت حقوق ورودی مواد اولیه استفاده شده در آن محصولات برخوردار خواهد شد.

دارندگان پروانه بهره‌ برداری از معافیت پرداخت سهمیه حق بیمه در خصوص پرسنل جدید خود بهره‌ مند می‌شوند. این امر، به کاهش هزینه‌ های کارفرمایی و ایجاد اشتغال بیشتر کمک می‌کند.

دارندگان پروانه بهره‌ برداری می‌ توانند در نمایشگاه‌ های داخلی و خارجی حضور یافته و محصولات خود را به معرض دید مخاطبان قرار دهند. این امر، فرصتی عالی برای بازاریابی و معرفی محصولات و افزایش سهم بازار است.

واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌ برداری می‌ توانند در مناقصات دولتی و خصوصی به عنوان تولیدکنندگان کالا شرکت کنند. این امر، زمینه را برای کسب فرصت‌های جدید شغلی و افزایش درآمد فراهم می‌ کند.

دارندگان پروانه بهره‌ برداری می‌ توانند از حامل‌ های انرژی به نرخ دولتی و همچنین برق با تعرفه صنعتی استفاده کنند. این امر، به کاهش هزینه‌ های تولید و افزایش کارایی واحدهای صنعتی کمک می‌ کند.

واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌ برداری که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است، می‌توانند برای اخذ علامت استاندارد اقدام کنند. این امر، به جلب اعتماد و رضایت مشتریان و ارتقای کیفیت محصولات کمک می‌کند.

دارندگان پروانه بهره‌ برداری می‌ توانند ماشین‌ آلات داخلی را بدون پرداخت مالیات گمرکی وارد کنند. این امر، به نوسازی و آینده ای در خور در زمینه تولیدات کمک خواهد کرد.

شرایط اخذ پروانه بهره برداری
شرایط اخذ پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری کارگاهی

مجوزی است که به متقاضی دارای تخصص و تجربه در حرفه مورد درخواست ) اعم ازحقیقی یا حقوقی ( اعطاء می گردد تا در یک مجموعه کارگاهی بابکارگیری تعدادی نیروی انسانی و وسایل و ابزار کار در رشته مورد نظر تا سقف تعیین شده در زمینه تولید مصنوعات دستی فعالیت نماید. تذکر : پروانه تولید کارگاهی حسب تقاضا و به نام صاحب کارگاه تولیدی (کارفرما ) صادر می گردد.

پروانه تولید کارگاهی صادره برای مدت دو سال از تاریخ صدور معتبر می باشد و تمدید آن بنا به درخواست متقاضی و تایید کارشناس تخصصی معاونت صنایع دستی استان بلامانع خواهد بود.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ پروانه بهره برداری و استعلام پروانه بهره برداری می توانید با ثبت بین الملل تماس بگیرید.

شرایط دربافت پروانه بهره برداری کارگاهی

برای دریافت پروانه تولید کارگاهی، متقاضیان باید واجد شرایط زیر باشند:

شرایط عمومی: متقاضی باید کلیه شرایط عمومی اخذ مجوز از جمله داشتن تابعیت ایرانی، عدم سوء پیشینه کیفری و نداشتن محرومیت از حقوق اجتماعی را دارا باشد.

کارگاه فعال: متقاضی باید دارای کارگاه فعال (ملکی یا استیجاری) در حال تولید صنایع دستی باشد. همچنین کارگاه‌ هایی که براساس دریافت اعلامیه تاسیس قبلی از معاونت صنایع دستی استان احداث و آماده بهره‌ برداری شده باشند، می‌توانند برای اخذ پروانه تولید کارگاهی اقدام کنند.

سکونت دائم: متقاضی باید دارای سکونت دائم در شهر، مکان یا محدوده مناسب فعالیت کارگاه باشد.

تعریف کارگاه: کارگاه به مکانی ثابت اطلاق می‌ شود که در آن صاحب کارگاه (کارفرما) با به کارگیری تعدادی نیروی انسانی در سطوح مهارت مختلف، به تولید یک رشته از مصنوعات دستی خاص می‌پردازد.

در صورت درخواست تمدید پروانه تولید، فرم درخواست تمدید توسط متقاضی تکمیل و پس از اعلام نتیجه و بازدید توسط کارشناس تخصصی معاونت صنایع دستی استان نسبت به تمدید آن اقدام خواهد شد.

مراحل صدور پروانه تولید کارگاهی

به منظور دریافت پروانه تولید مراحل زیر می بایست انجام پذیرد :

 1. دریافت پرسش نامه مربوطه از معاونت صنایع دستی استان توسط متقاضی ، تکمیل و ارائه آن به واحد مربوطه .
 2. بررسی ، بازدید و ارزیابی فعالیت مورد نظر توسط کارشناسان تخصصی مربوطه .
 3. صدور مجوز پس از تایید کارشناس مربوطه .
 4. صدور پروانه تولید توسط معاونت صنایع دستی استان .

مدارک لازم برای صدور پروانه تولید کارگاهی

 • اصل شناسنامه به همراه تصویر صفحات اول و دوم متقاضی برای اشخاص حقیقی.
 • اصل و تصویر کارت ملی متقاضی ) برا ی اشخاص حقیقی
 • تصویر آگهی ثبت شرکت، اساسنامه و آخرین مصوبه هیئت مدیره که در آن صاحبان امضاء مجاز شرکت، تعیین شده باشند ) برای شرکتها
 • یک قطعه عکس 3 × 4 تمام رخ جدید رنگی (برای خانمها عکس با پوشش اسلامی الزامی است و برای شرکتها، عکس از مدیر عامل وقت)
 • تصویر کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم برای آقایان زیر 35 سال.
 • تصویر اعلامیه تاسیس دریافتی جهت احداث کارگاه برای دارندگان اعلامیه تاسیس
 • مدارک لازم دال بر سابقه فعالیت تولیدی در رشته مورد نظر، کروکی محل کارگاه و تصویر سند مالکیت یا اجاره کارگاه برای افراد متقاضی فاقد اعلامیه تاسیس
 • تکمیل فرم درخواست و پرسشنامه پروانه تولید کارگاهی و تعهد نامه مربوطه.

مدارک لازم برای افراد متقاضی تمدید پروانه تولید کارگاهی

 • یک قطعه عکس 3 × 4 تمام رخ جدید رنگی (برای خانمها عکس با پوشش اسلامی الزامی است و برای شرکتها، عکس از مدیر عامل وقت)
 • تکمیل فرم درخواست تمدید پروانه تولید کارگاهی
 • تحویل اصل پروانه تولید کارگاهی قبلی.

زمينه های تخصصی واحد فنی مهندسی

سيستمهای مديريت و بهبودكيفيت مهندسی مواد و فرآيندهای توليد صنايع غذايی و دارویی
صنايع شيميايی و سلولزی صنايع نساجی و چرم صنايع كانی غيرفلزی ( سيمان ـ گچ ، آهك )
صنايع زيست محيطی ،آب و فاضلاب و فيلتراسيون صنايع كشاورزی طراحي  صنعتی
صنايع فلزی ( بسته بندی ، فلزی ، مفتولی ، لوازم خانگی ، حرارتی صنايع ماشين سازی و تجهيزات صنايع تجهيزات پزشكی و آزمايشگاهی
صنايع شكل دادن فلزات ( ريخته گری ، آهنگری ، اكستروژن صنايع ماشين ابزار صنايع ماشين آلات و تجهيزات معدن
صنايع ماشين آلات و تجهيزات راه و ساختمان ( راه و ساختمان ، راه آهن صنايع خودرو صنعت نفت ، گاز و پتروشيمی
زمين شناسی و اكتشافات معدنی صنايع دريايی صنايع نيروگاهي و توليد انرژی
صنايع برق ، الكترونيك ،كنترل و اتوماسيون صنايع هوا و فضا استخراج و بهره برداری
صنعت نرم افزار فراوری مواد معدنی

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با شماره تلفن های 33193-026 و26655156-021 تماس حاصل کنید. مشاوران و کارشناسان ثبت بین الملل آماده ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ها می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها