جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اخذ تصمیم در موارد دیگر در شرکتها نیز باید بر  اساس یک سری شرایط تعین شود و این موضوع بسته به نوع شرکت و موضوع مورد نظر فرق دارد. توضیحات تکمیلی در این مورد را می توانید در ادامه این مقاله مطالعه کنید.

به موجب قانون تجارت :

  • « شرکاء نمی توانند تبعیت شرکت را تغییر دهند ، مگر به اتفاق آراء » (ماده 110 ق، ت).
  •  « در هیچ مورد، اکثریت شرکاء نمی تواند شریکی را مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود  کند» (ماده 112 ق ،ت).
  • انحلال شرکت، به « تصمیم عده ای از شرکاء که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد»، صورت می گیرد.
  •  « هر تغییر دیگری راجع به اساسنامه، باید با اکثریت عددی شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه را نیز دارا باشند، به عمل می آید، مگر این که در اساسنامه، اکثریت دیگری مقرر شده باشد» (ماده 111 ق، ت).

از مقررات مزبور ، نتایج زیر حاصل می شود :

  • تابعیت شرکت قابل تغییر است ، ولی برای این امر اتفاق آراء شرکاء لازم است. اعم از این که تابعیت شرکت در اساسنامه قید شده یا نشده باشد.
  • افزایش سرمایه  هرگاه از طریق افزایش سهم الشرکه باشد، باید به اتفاق آراء به عمل آید.
  • انحلال پیش از موعد شرکت، همواره به تصمیم شرکائی که بیش از نصف سرمایه شرکت متعلق به آنها است، قابل انجام است.

غیر از موارد مزبور، تغییرات دیگر در اساسنامه، از قبیل تمدید مدت شرکت، کاهش سرمایه، افزایش سرمایه از طریق ورود شریک جدید به شرکت – تغییر مدیر شرکت در صورتی که نام او در اساسنامه ذکر شه باشد، با اکثریت عددی شرکائی که اقلاً سه چهارم سرمایه شرکت به آنها تعلق دارد، عملی می شود.

ادامه مطلب
موضوع فعالیت شرکت

در این مورد باید اضافه شود که اکثریت عددی و مبلغی مذکور را، قانون تجارت به صورت امری مقرر نمی دارد و عبارت اخیر ماده 111 قانون مزبور به اساسنامه اجازه می دهد که بتواند اکثریت دیگری را برای تغییرات مذکور پیش بینی و تعیین نماید. لیکن، همان طور که معلوم است، اتفاق آراء برای تغییر تابعیت و ازدیاد سهم الشرکه شرکاء و نیز لزوم اکثریت بیش از نصف سرمایه برای انحلال قبل از موعد شرکت، از مقررات آمره بوده و اساسنامه نمی تواند در این مورد ترتیب دیگری تعیین نماید.

از بیان فوق الذکر قانون که انحلال قبل از موعد شرکت را، موکول به « تصمیم عده ای از شرکاء، که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد » می کند ، ظاهراً چنین معلوم می گردد که انحلال شرکت با مسئولیت محدود، به تصمیم یک نفر از شرکاء که دارای بش از نصف سرمایه شرکت باشد ، ممکن نیست و تعداد تصمیم گیرندگان به انحلال، باید بیش از یک نفر باشد.

زیرا اگر منظور قانون تجارت این بود که یکی از شرکاء با داشتن بیش از نصف سرمایه ، بتواند تصمیم به انحلال شرکت بگیرد، به جای «عده ای شرکاء که سهم الشرکه آنها، بیش از نصف سرمایه شرکت باشد» بیان می کرد که « شریک یا شرکائی که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه باشد». لذا می توان گفت که تصمیم گیرندگان به انحلال شرکت با مسئولیت محدود، علاوه بر دارا بودن بیش از نصف سرمایه، حداقل باید دو نفر از شرکاء باشند . و این گفته، خالی از مسامحه نیست، زیرا «عده» در لغت از جمله به معنای گروه و جماعت است و بنابراین، اگر این معنا را ملاک قرار دهیم، مشکل بتوان به دو نفر، گروه یا جماعت اطلاق کرد، پس باید تعداد آنها، بیشتر باشد.

ادامه مطلب
اخذ تصمیم در شرکت
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x