جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

– اختیارات و مسئولیت مدیران: در شرکت تضامنی و شرکت نسبی، « شرکاء باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج، به سمت مدیری معین نمایند ».

قوانین مربوط به اختیارات و مسئولیت مدیران

شرکت حتماً باید یک مدیر داشته باشد. ولی تع داد آنها می تواند دو یا چند نفر نیز باشد. انتخاب و تعیین مدیر و مدیران، با شرکاء است. مدیر شرکت ممکن است از شرکاء یا از غیر شرکاء باشد. هرگاه تعداد مدیران دو یا بیشتر باشد، ممکن است یک یا برخی از آنها از میان شرکاء و برخی دیگر از غیر آنها انتخاب شوند.

از بیان فوق قانون تجارت می توان استنباط کرد که، در تعیین مدیر و مدیران شرکت اتفاق آراء لازم نیست و این امر می تواند با اکثریت آراء شرکاء به عمل آید. در هر حال، تعداد مدیران و طریق انتخاب مدیر و مدیران شرکت را،  اساسنامه مقرر می دارد.

تعیین مدیر و مدیران، باید مقارن تشکیل شرکت و قبل از تقاضای ثبت آن به عمل آید. زیرا همان طور که ( شماره 640 ) گفته شد ، یکی از مدارکی که لازم است ،برای ثبت شرکت، به همراه تقاضانامه، به مرجع ثبت داده شود، نوشته ای است به امضای مدیر شرکت، حاکی از پرداخت تمام سرمایه غیر نقدی با تعیین قیمت آنها و این امر ف همان طور که معلوم است، وجود مدیر شرکت را ایجاب می کند.

قانون تجارت ، در عزل مدیر و  مدیران شرکت، بیانی ندارد. ولی باید گفت که اصولاً شرکاء می توانند مدیر و مدیران شرکت را عزل نمایند. ترتیب عزل را که به اتفاق آراء یا به اکثریت آراء شرکاء باشد، اساسنامه تعیین خواهد کرد. هرگاه یکی از شرکاء، عزل مدیر شرکت را خواستار شود و اساسنامه عزل مدیر را پیش بینی نکرده و یا اتفاق آراء یا اکثریتی که اساسنامه برای عزل مدیر تعیین  کرده است، حاصل نشود و وجود مدیر مذکور موجب سوء جریان امور در شرکت باشد ، به نظر می رسد شریک مزبور می تواند با ارائه دلایل موجه برای این امر، انحلال شرکت را از دادگاه درخواست نماید.

ادامه مطلب
اخذ تصمیم در موارد دیگر در شرکتها

مدیر و مدیران شرکت می توانند استعفاء دهند. در این صورت لازم است که جانشین آنها توسط شرکاء، طبق اساسنامه، تعیین گردد. اسامی مدیر و مدیران جدید ، باید بلافاصله به مرجع ثبت، جهت ثبت و انتشار، اعلام شود.

اختیارات مدیران:

مدیر و مدیران شرکت، دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره شرکت و نمایندگی آن خواهند بود. در محدود کردن اختیارات مدیران شرکت تضامنی و شرکت نسبی قانون تجارت بیانی ندارد.

در سکوت آن می توان  گفت اساسنامه یا شرکاء می توانند اختیارات مدیران را محدود کند . ایضاً می توان  گفت که، این محدودیت در رابطه مدیران و شرکاء معتبر است. ولی در مقابل اشخاص ثالث، به شرطی معتبر خواهد بود که، از طرف مرجع ثبت، ضمن انتشار خلاصه اساسنامه در موقع ثبت شرکت یا بعداً برای اطلاع عمومی منتشر گردد.

در غیر این صورت مدیران دارای اختیارات کامل محسوب شده و معاملاتی که خارج از اختیارات خود انجام می دهند، م عتبر بوده و خساراتی که از این معاملات متوجه شرکت می شود، بر عهده مدیران مزبور خواهد بود.

همچنین می توان گفت هرگاه اختیارات مدیران به وسیله اساسنامه یا تصمیم شرکاء محدود گردد، این محدودیت فقط از لحاظ روابط بین شرکاء و مدیران شرکت دارای اعتبار است و در برابر اشخاص ثالث بی اعتبار و کان لم یکن خواهد بود.

بنابراین هرگاه مدیران معامله ای نمایند که از حدود اختیارات آنها خارج باشد ، چنین معامله ای معتبر بوده و شرکاء حق ندارند برای غیر معتبر بودن آن، به محدودیت اختیارات مدیران شرکت استناد نمایند.

در صورتی  که، بر اثر انجام چنین معامله ای، خساراتی به شرکت متوجه گردد، مدیران به جبران آن ملزم خواهند بود. به نظر می رسد که نظر اخیر با عنایت بر این  که خصوصیت شرکت نسبی و بخصوص شرکت تضامنی، اعتماد به ظاهر را ایجاب می کند با وضع آنها مناسبت بیشتری داشته باشد.

ادامه مطلب
مراحل ثبت شرکت در البرز

در غیر این صورت اعتماد به ظاهر شرکت تضامنی و شرکت نسبی، متزلزل گردیده و هر معامله کننده ای با آنها، مجبور خواهد بود که برای اطلاع از حدود اختیارات مدیران شرکت، قبلاً به اساسنامه یا تصمیمات شرکاء مراجعه  کند و این امری است که در مقبول و مطبوع بودن آن می توان تردید کرد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x